Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Czarne kule pochłaniające światło - sposób Kalifornii na walkę z suszą

Czarne kule pochłaniające światło - sposób Kalifornii na walkę z suszą
band
20.10.2015, o godz. 11:26
czas czytania: około 2 minut
0

Zbiornik retencyjny Sylmar w Kalifornii został całkowicie zasłonięty 96 milionami czarnych kul wykonanych z polietylenu. Jest to kolejny innowacyjny sposób na walkę z suszą i ogromnym niedoborem wody w Kalifornii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Na powierzchni sztucznego jeziora o powierzchni 175 ha unoszą się kule wielkości ok. 12 cm każda. Zacieniają wodę dzięki czemu ją chłodzą, zmniejszając w ten sposób parowanie ze zbiornika. Przyczynia się to również do redukcji ilości bakterii, glonów i reakcji chemicznych, w wyniku których mogą powstawać szkodliwe substancje.

Jedna kulka kosztuje 36 centów, a wszystkie wymagały zapłacenia 34,5 mln dolarów. Rozwiązanie to było testowane od 2008 r. Wyniki wskazują na zmniejszenie parowania o 85-90%. To powinno przyczynić się do oszczędności na poziomie prawie 300 mln litrów rocznie. Jest to ilość wystarczająca do zapewnienia wody pitnej dla 8100 osób – powiedział Mitchell Englander, członek Rady Miejskiej Los Angeles.

Wykonane z czarnego polietylenu kule są częściowo wypełnione wodą, żeby nie zostały zdmuchnięte przez wiatr. Ich powłoka jest odporna na promieniowanie ultrafioletowe, a producenci zapewniają o ich trwałości pozwalającej na użytkowanie przez 25 lat. Jednocześnie zagwarantowano, że do wody nie trafią żadne toksyczne substancje, czego potwierdzeniem jest opinia analityków z Rady Ochrony Zasobów Naturalnych (NRDC).

Zbiornik w Sylmar zaopatruje w wodę pitną Los Angeles. Może pomieścić do 3,3 mld litrów, czyli ilość zużywaną przez miasto w ciągu trzech tygodni. Pierwszym zbiornikiem, w którym próbowano schłodzić wodę, korzystając z metody przykrycia powierzchni czarnymi kulami, był Ivanhoe Reservoir w Los Angeles. W październiku 2007 r. wykryto w nim groźne dla zdrowia związki bromu, które w silnym świetle słonecznym reagują z chlorem. Bromki występują naturalnie w wodach podziemnych, a chlor używany jest do zabijania bakterii. Gdy nie ma katalizatora w postaci silnego światła słonecznego związki nie wchodzą ze sobą w reakcję. Jednak w silnym świetle słonecznym zachodzą procesy, w efekcie których powstają substancje o działaniu rakotwórczym. Dzięki osłonięciu wody przed słońcem udało się zahamować reakcję chemiczną bromków z chlorem.

Aktualnie rozważa się pokrycie czarnymi kulami kolejnych zbiorników. Nietypowa technologia ma także przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody w całej Kalifornii o 15%.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024