Konstrukcja składa się z 72 480 modułów o mocy nominalnej 255 W każdy. Ocenia się, że w kraju tak słonecznym jak Węgry elektrownia może zaopatrywać w energię odnawialną około 4 000 gospodarstw domowych. Pozwoli to obniżyć krajową emisję CO2 o 24 000 ton.
Elektrownia jest również doskonałym przykładem inwestycji zrealizowanej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – zbudowano ją na szczycie zlikwidowanego zbiornika osadu, który po 20 latach udało się umiejętnie zagospodarować.
– Nowo powstała elektrownia fotowoltaiczna jest największym tego typu obiektem na Węgrzech oraz jednym z największych należących do RWE. Dysponując mocą 16 MW nie tylko zapewni redukuję emisji CO2 na poziomie 24 tys. ton i będzie miała istotny wpływ na ochronę klimatu, ale także zwiększy bezpieczeństwo energetyczne całego kraju. Węgry są ważnym rynkiem dla RWE – powiedział Peter Terium, prezes Zarządu RWE AG.
Pod koniec 2014 r. moc zainstalowana ogniw słonecznych na Węgrzech wynosiła około 80 MW. Udział odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii brutto był w tym czasie na poziomie 6,8%. Do końca 2020 r. ma on wzrosnąć przynajmniej do 10,9%.
Komentarze (0)