Bezdeszczowe wiosna oraz lato upodobniły centralną część kontynentu do jego południowych rejonów, gdzie niewielkie ilości opadów w tym okresie są czymś normalnym. – Susza uderza w miejsca, gdzie w najbliższym czasie możemy spodziewać się coraz częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie, gwałtowne wichury, burze oraz właśnie susze – powiedział Frank Raes, zajmujący się zmianami klimatu we Wspólnotowym Centrum Badawczym przy Komisji Europejskiej. Tegoroczna susza była zgodna z modelami klimatycznymi, które przewidują zjawiska w pogodzie, stanowiące symptomy zmieniania się klimatu. – Powodzie i susze w ostatnich 20 latach w Europie Środkowej potwierdzają nasze przypuszczenia – dodaje Raes. Susze są najbardziej dotkliwe dla rolnictwa.
W samych Niemczech zbiory zbóż były mniejsze o 11%, a jabłek o 21% w porównaniu z rokiem ubiegłym. We Francji plony kukurydzy mogą być o 28% niższe niż przed rokiem. Nieurodzaj spowodowany suszą występuje w Polsce, na Węgrzech i na Ukrainie, a także na północy Włoch i Hiszpanii.
Dodatkowym problemem, wynikającym z równoczesnego występowania wysokich temperatur i braku opadów, jest opadający poziom wód gruntowych. Europejskie rzeki notują rekordowo niskie poziomy wód, wysychają też ujęcia oraz studnie. Konsekwencjami tak ekstremalnej pogody są liczne pożary lasów, ograniczenia w wodnym transporcie śródlądowym oraz wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną wykorzystywaną do chłodzenia.
Andreas Friedrich, rzecznik Deutscher Wetterdienst (Niemieckiego Urzędu Pogodowego) zgodził się, że susza w Niemczech była najgorsza od 12 lat i ostrzega, że jeszcze się nie zakończyła. Żeby zasoby wody w Europie uległy odtworzeniu, nadchodzące pory roku powinny być deszczowe. Potrzebne są długotrwałe opady o niewielkiej intensywności, a podczas mijającego lata występowały jedynie krótkotrwałe deszcze nawalne.
Więcej informacji ze świata w wod-kan można znaleźć TUTAJ.
Komentarze (0)