Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

EkoWarszawa – rozmowy wokół Programu Ochrony Środowiska

EkoWarszawa – rozmowy wokół Programu Ochrony Środowiska
jwo
17.11.2015, o godz. 8:59
czas czytania: około 3 minut
0

Jak wspólnie dbać o ekosystem Warszawy? Czy wystarczy nie solić chodników i jezdni, nie zanieczyszczać otoczenia, podlewać drzewa i dbać o zieleń? Urząd Miasta Warszawa zaprasza na spotkania poświęcone Programowi Ochrony Środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017–2020 z perspektywą do 2023 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Stolica staje się coraz bardziej przyjazna środowisku. W Warszawie funkcjonuje 27 kompleksów lasów miejskich, z których 15 zarządzanych jest przez samorząd warszawski, 85 parków oraz dziesiątki zieleńców. W samym centrum miasta wyznaczony jest obszar objęty ochroną w ramach programu Natura 2000.

Warszawa prowadzi również systematyczną wymianę taboru komunikacji miejskiej. Nowe pojazdy są nie tylko nowoczesne i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale również ekologiczne, co wpływa na ograniczenie emisji spalin. Coraz więcej warszawiaków przesiada się z samochodu na rower, od kiedy w 2012 r. Warszawa wprowadziła system rowerów publicznych „Veturilo”. Dwuślady wywołały prawdziwy boomu rowerowy w mieście i przyczyniły się do rozwoju infrastruktury rowerowej. Warszawskie trasy rowerowe mają dzisiaj już 440 km.

Dzięki modernizacji stacji uzdatniania wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji do kranów wszystkich mieszkańców Warszawy płynie czysta i smaczna woda.

O tym, jak strategicznie zarządzać środowiskiem i całym ekosystemem miejskim, będzie informował Program Ochrony Środowiska 2017–2020 z perspektywą do 2023 r., opracowywany przez Urząd m.st. Warszawy wraz z ekspertem ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Prace koordynuje Biuro Ochrony Środowiska.

Dokument zawiera ogólną charakterystykę miasta, diagnozę obszarów związanych z ochroną środowiska (poruszającą m.in. takie zagadnienia jak: powietrze, gospodarkę odpadami, bioróżnorodność, gospodarkę wodami, system przyrodniczy). W dokumencie wskazane zostaną również kierunki działań zmierzających do poprawy stanu środowiska w omówionych obszarach.

Zanim Program Ochrony Środowiska zostanie poddany konsultacjom społecznym wiosną 2016 r., Warszawa chce usłyszeć – jeszcze na etapie tworzenia dokumentu – opinię, rady i pomysły mieszkańców. Dlatego w tym roku zapraszamy na dwa spotkania z ekspertami, społecznikami i urzędnikami „ekoWarszawa – rozmowy wokół Programu Ochrony Środowiska”.

Eko-konsultacje

W trakcie pierwszego tegorocznego  spotkania „Jak planować zielone miasto?”, które odbędzie się we wtorek, 24 listopada, godz. 18:00 (Biblioteka Narodowa, gmach główny, wejście A, al. Niepodległości 213), będzie można porozmawiać m.in. o tym, jak kształtować korytarze ekologiczne i jak chronić warszawskie korytarze wymiany powietrza; jaka powinna być rola miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jakie funkcje mają pełnić bazy danych o środowisku czy inwentaryzacje przyrodnicze. Przyjrzymy się także dobrym rozwiązaniom zastosowanym w innych miastach.

W spotkaniu udział wezmą m.in.: Michał Olszewski – zastępca prezydenta m.st. Warszawy, prof. Magdalena Staniszkis – Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, SARP, prof. Barbara Szulczewska – kierownik Katedry Architektury Krajobrazu SGGW, dr inż. Gabriela Maksymiuk – architekt krajobrazu, SGGW, dr Mirosław Grochowski – ekspert współtworzący strategię #Warszawa2030, Uniwersytet Warszawski, Marek Mikos – dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

Moderatorem spotkania będzie Dariusz Hyc – Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, wiceprezes Oddziału Warszawskiego SARP.

Drugie spotkanie, „Eko-aktywni w działaniu” odbędzie się w czwartek, 17 grudnia, godz. 18:00 (Biblioteka Narodowa, gmach główny, wejście A, al. Niepodległości 213). Spotkanie będzie okazją do dyskusji z eko-aktywistami, czyli wszystkimi którym jest bliska troska o środowisko przyrodnicze i właściwy rozwój ekosystemu miejskiego. Rozmowa dotyczyć będzie m.in. dobrej współpracy pomiędzy mieszkańcami a Urzędem Miasta oraz jak mógłby wyglądać model wymiany wiedzy i praktycznych doświadczeń pomiędzy aktywistami a urzędnikami. Urzędnicy pytać będą też o to jak władze miasta powinny komunikować się z mieszkańcami, aby zapewnić ich skuteczną partycypację w kształtowaniu przestrzeni publicznej.

Swój udział potwierdzili: Krzysztof Mikołajewski – dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej, Joanna Erbel – socjolożka, aktywistka miejska, dr Jaśmina Wójcik – artystka społeczna, pedagożka, aktywistka miejska, dr Krzysztof Herman – architekt krajobrazu, aktywista miejski, dr Anna Domaradzka-Widła – ekspertka ds. społecznych współtworząca strategię #Warszawa2030, dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW.

Moderatorką spotkania będzie Marlena Happach, prezeska warszawskiego oddziału SARP.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024