Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rusza szczyt klimatyczny COP21 w Paryżu

Rusza szczyt klimatyczny COP21 w Paryżu
jwo
30.11.2015, o godz. 10:51
czas czytania: około 2 minut
0

W poniedziałek w Le Bourget na przedmieściach Paryża rozpoczął się szczyt klimatyczny organizowany co roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Konferencja potrwa do 12 grudnia. Wśród 195 debatujących państw jest także delegacja z Polski, którą reprezentuje premier Beata Szydło.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Uczestnicy Konferencji Stron Ramowej Konwencji ONZ ds. Zmian Klimatycznych mają zadecydować, co powinno być kolejnym krokiem w celu walki z katastrofalnymi skutkami globalnego ocieplenia. Wśród najważniejszych tematów wymienia się m.in. potrzebę redukcji gazów cieplarnianych, aby nie przekroczyć globalnego wzrostu temperatury na powierzchni planety o 2 stopnie Celsjusza, czego gwarancją ma być nowe porozumienie klimatyczne.

Aby osiągnąć ten cel, potrzebny jest udział w porozumieniu wszystkich państw, zwłaszcza największych gospodarek światowych. Jednostronne działania pojedynczych krajów lub nawet ich grup nie uchronią przed wzrostem emisji dwutlenku węgla i związanymi z nim nieodwracalnymi szkodami środowiskowymi.

Polskę na konferencji reprezentuje premier Beata Szydło, kilkunastu negocjatorów, doradcy i eksperci oraz delegacja z Ministerstwa Środowiska pod kierownictwem Jana Szyszko – łącznie 21 osób. Oprócz nich do Paryża zawitało także ok. 40 specjalistów z różnych branż, którzy uczestniczą w wydarzeniu na koszt reprezentowanych przez siebie organizacji.

Stanowisko naszego kraju w sprawie negocjacji na COP21 zaprezentowało w piątek Ministerstwo Środowiska. – Polska, tak jak i inne państwa, powinna mieć zapewnione prawo do suwerennego określenia najbardziej korzystnych i efektywnych działań zmierzających do ochrony klimatu oraz do określania własnej ścieżki rozwoju – czytamy w oficjalnym oświadczeniu. – Podczas COP21 w Paryżu będziemy zabiegać o uznanie różnych form ograniczania emisji dwutlenku węgla, w tym zalesiania, za równoprawne z redukcją spalania paliw kopalnych sposoby zmniejszania koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze – zapowiadało ministerstwo.

Należy przypomnieć, że do uczestników konferencji zwrócił się podczas czwartkowej wizyty w Ugandzie sam papież Franciszek. – Byłoby to smutne, a nawet katastrofalne, gdyby osobiste interesy wzięły górę nad dobrem ogółu – ostrzegała głowa Kościoła. Więcej na ten temat TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024