Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Cztery helskie foki spodziewają się potomstwa

Cztery helskie foki spodziewają się potomstwa
jwo
03.12.2015, o godz. 8:29
czas czytania: około 3 minut
0

Agata, Unda, Ewa i Ania to cztery foki z helskiego fokarium, które spodziewają się potomstwa. Młodych można spodziewać się na przełomie lutego i marca. Póki co przyszłe, focze mamy gromadzą zapasy tłuszczu, który umożliwi im przetrwanie zimy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– Samice są już w zaawansowanej ciąży i muszą zgromadzić zapasy tłuszczu, który umożliwi im przetrwanie zimy oraz pozwoli wykarmić potomstwo, które przyjdzie na świat na przełomie lutego i marca – informują na stronie Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego Jerzy Marks i Paulina Bednarek.

Jak co roku o tej porze widoczny jest wzrost apetytu podopiecznych. – Tradycyjna, śledziowa dieta została znacznie wzbogacona w makrele, które są ich przysmakiem – szczególnie foki Agaty – wyjaśniają przedstawiciele Stacji Morskiej UG.

W związku ze zmianą apetytu opiekunowie zdecydowali o wykonaniu badania USG dla zweryfikowania, czy samice są ciężarne. Badanie potwierdziło ciąże u wszystkich samic – Ani, Ewy, Undy Mariny i Agaty. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, Unda Marina będzie mamą 15 raz, Ewa 11 raz, Ania 11 raz. – Miłym zaskoczeniem było zauważenie dużej ruchliwości przyszłego potomstwa Agaty, co szczególnie cieszy w przypadku tej foki, gdyż jest to dopiero jej 5 ciąża – czytamy na stronie Stacji Morskiej UG.

Szczęśliwego rozwiązanie powinno nastąpić za trzy miesiące, a do tego czasu samice mogą przytyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. W tej chwili Unda Marina waży 145 kg, Ania – 164 kg, Ewa – 143 kg, a Agata – 133 kg.

Foki z helskiego fokarium można śledzić on-line za pośrednictwem strony internetowej: http://www.sledzfoki.pl/. W fokarium działa bowiem kamera przekazująca obraz na żywo do Internetu.

Ciąża u samic fok trwa nieco ponad 11 miesięcy. Potomstwo przychodzi na świat na przełomie lutego i marca. W każdym miocie jest tylko jedno młode. Małe foki ważą od 9 do 15 kilogramów i są pokryte gęstym, białym futrem zwanym lanugo, które zrzucają po kilku tygodniach. Gdy dorosną, osiągają wagę 100-200 kg w przypadku samic i 200-300 kg w przypadku samców.

Maluchy spędzą w helskim fokarium od dwóch do trzech miesięcy. Przez pierwsze trzy tygodnie będą się nimi opiekować matki. Po tym czasie samice foki szarej pozostawią młode i zajmą się nimi opiekunowie ze Stacji, pod których pieczą foki przejdą specjalny trening, przygotowujący do życia w naturze.

W maju lub czerwcu zwierzęta urodzone w helskim fokarium zostaną wypuszczone na wolność – do Bałtyku. Będą to już kolejne młode foki, które trafią do morza w ramach prowadzonego przez Stację od 2002 roku projektu reintrodukcji fok szarych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Projekt ten ma na celu m.in. odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów.

Na razie liczba fok szarych w Bałtyku rośnie. W XIX wieku w Bałtyku było ich ok. 90-100 tys. oraz 200 tys. fok obrączkowanych. Na przełomie lat 70. i 80. XX w. fok szarych było tylko 3-4 tys. Dziś mamy 24 tys. fok szarych i tylko około 8 tys. obrączkowanych. Najrzadsze są jednak foki pospolite. Mamy ich w Bałtyku ok. 600-700 sztuk.

PAP – Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024