ABB zainstalowała na zamówienie firmy Kraftnät Åland linię wysokiego napięcia prądu stałego HVDC łączącą leżące na Bałtyku Wyspy Alandzkie z kontynentalną częścią Finlandii. Przed oddaniem linii do użytku ABB z sukcesem przetestowała możliwość tzw. black-startu – kluczową funkcję autorskiej technologii HVDC. W ramach testu we wczesnych godzinach porannych zaopatrzenie w energię elektryczną zostało celowo przerwane, a następnie automatycznie przywrócone za pomocą sekwencji rozruchu beznapięciowego.
Black-start
Nowa sieć łączy kontynentalną część Finlandii z archipelagiem, który leży pomiędzy zachodnią granicą Finlandii i wschodnią granicą Szwecji. Dzięki temu zintegrowanemu połączeniu energia produkowana z odnawialnych źródeł dociera do 28 tys. mieszkańców Wysp Alandzkich.
– Cieszymy się, że możemy zademonstrować skuteczność działania funkcjonalności „black-startu”, zastosowanej w naszej przełomowej technologii HVDC – powiedział Patrick Fragman, dyrektor jednostki biznesu Grid Systems w ABB. – System będzie dostarczał czystą energię i podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców.
Zastosowana w systemach HVDC Light funkcja „black-start” umożliwia skrócenie czasu przywrócenia dostaw energii elektrycznej do ułamków sekundy. Dzieje się tak poprzez kontrolowane, automatyczne wprowadzenie energii elektrycznej do sieci. Nawet w przypadku, gdy połączenie jest nieaktywne, system może przywrócić dostawy energii w mniej niż pięć minut – o wiele szybciej niż w przypadku innych rozwiązań. Dzięki temu może zastąpić droższe w użytkowaniu i mniej przyjazne dla środowiska generatory prądu.
„Black-start” to jedno z wielu innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez ABB w ramach technologii HVDC Light. Jest ono wykorzystywane w energetycznych połączeniach transgranicznych, integracji odnawialnych źródeł energii, a także w celu zasilania centrów miast i wzmocnienia już istniejących sieci prądu przemiennego.
Doświadczenie liczone w gigawatach
ABB jako pierwsza opracowała technologię transmisji HVDC ponad 60 lat temu. Zrealizowała ponad 110 tego typu projektów, co przekłada się na 120 GW mocy zainstalowanej i stanowi mniej więcej połowę globalnej bazy. W 1996 roku firma wprowadziła na rynek rozwiązanie w oparciu o przetwornik napięcia (VSC) – HVDC Light. Od tego czasu ABB zrealizowała 17 z 23 projektów wykorzystujących technologię VSC HVDC na całym świecie.
Komentarze (0)