Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wiemy, jak będzie wyglądała spalarnia RDF w Olsztynie!

Wiemy, jak będzie wyglądała spalarnia RDF w Olsztynie!
lb
12.01.2016, o godz. 9:40
czas czytania: około 2 minut
10

Głosami mieszkańców MPEC w Olsztynie wybrał koncepcję architektoniczną elektrociepłowni, która będzie zasilana frakcją palną odpadów komunalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Pod koniec 2015 roku MPEC ogłosił plebiscyt na wybór jednej z trzech koncepcji architektonicznych przyszłej spalarni RDF. Mieszkańcy mogli głosować w formie papierowej w kilku lokalizacjach jak i internetowej na witrynie dedykowanej projektowi. Dodatkowo spółka umożliwiła głosowanie w mobilnych punktach informacyjnych podczas Jarmarku Świątecznego, w trakcie meczów siatkarskich i piłki ręcznej.

O przeliczeniu głosów okazało się, że zwyciężyła wizja zaproponowana przez Biuro Architektoniczne Maciej Powązka. Propozycja ta zebrała 2.769 głosów. Drugie miejsce zajęło Studio Form Architektonicznych Pantel (1.446 głosów), a trzecie Biuro Architektoniczne “Deja Architekci s.c.” (648 głosów).

Jak wyjaśnia autor zwycięskiej koncepcji celem jego projektu jest wpisanie kubatury obiektów w zastany krajobraz. – Obserwując teren przeznaczony pod inwestycję  zauważalny jest przede wszystkim brak zieleni wysokiej. Cały obszar stanowi niską , zieloną , trawiasto-krzewiastą powierzchnię. Stąd elementem przewodnim koncepcji jest „źdźbło trawy” , symbolizujące z jednej strony niezwykłą wiotkość i delikatność , a z drugiej niezwykłą siłę przetrwania – mówi Maciej Powązka. – Elementy „Instalacji” stanowią w przenośni szare, nieregularne wielościany, kojarzące się jednej strony z cywilizacją – materiałem wykończeniowym jest beton – a z drugiej z naturą – kształty brył przypominają porozrzucane w terenie kamienie. Elewacje zostały „poprzecinane” dynamicznymi wcięciami w kolorze zieleni, przywodzącymi na myśl wyrastające spod leżących brył źdźbła traw właśnie – dodaje.

Według wizji architekta, kominy, będące niezbędnym elementem spalarni odpadów, zostały niejako zamknięte w drewnianych skrzyniach.

Wybrana w Plebiscycie koncepcja zostanie dołączona do dokumentacji projektu i będzie podstawą do opracowania projektu architektonicznego obiektu nowej elektrociepłowni. A przypomnijmy, że planowana przez MPEC inwestycja ma być realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Spółka chce znaleźć partnera, który wybuduje, będzie zarządzał i eksploatował instalację termicznego przekształcania frakcji palnej powstałej w wyniku przetworzenia odpadów komunalnych. Przedsięwzięcie planowane jest na okres 30 lat. W ciągu pierwszych 5 lat prowadzone będą prace przygotowawcze, projektowe i budowlane. Na kolejne 25 lat przewidziano eksploatację i zarządzanie infrastrukturą.

Przyjęte dla budowy Instalacji rozwiązanie techniczne, bazuje na technologii kotła rusztowego spalającego rocznie ok. 100 tys. ton frakcji palnej odpadów komunalnych rocznie. Będzie to rozwiązanie dedykowane dla uprzednio przetworzonych odpadów komunalnych, z których odzyskane zostaną surowce wtórne. W zakres  przedsięwzięcia wchodzi również dokonanie modernizacji Ciepłowni Kortowo w celu przystosowania jej do spełnienia nowych standardów środowiskowych. Nowa instalacja wraz z Ciepłownią Kortowo w pełni pokryją zapotrzebowanie mieszkańców Olsztyna w ciepło.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (10)


cienki bolek

Komentarz #622 dodany 2016-01-13 10:06:16

tak, wizualizacje przeważnie nie odpowiadają wybudowanej rzeczywistości, zapewne będzie bardziej betonowo i blaszanie, przykład spalarnia Kraków.

mik

Komentarz #8864 dodany 2017-12-20 12:10:08

cienki bolek napisał/a:

tak, wizualizacje przeważnie nie odpowiadają wybudowanej rzeczywistości, zapewne będzie bardziej betonowo i blaszanie, przykład spalarnia Kraków.

Oczywiście tak jest. Przetarg na projekt budowlany w toku. A w materiałach czytamy, że pokazana na wizualizacjach koncepcja to jedynie poglądowa inspiracja, a nadrzędną zasadą projektowania ma być "minimalizowanie nakładów inwestycyjnych".


frak

Komentarz #623 dodany 2016-01-13 10:48:12

Czyjego autorstwa jest ten zamówiony artykuł? Ten, kto to napisał nie ma zielonego pojęcia o stanowisku społeczeństwa Olsztyna wobec projektu spalarni w mieście. Prosimy zatem o zapoznanie się z licznymi tekstami i relacjami zamieszczanymi na portalu [link usunięty przez moderatora], gdzie strona społeczna monitoruje ten projekt od paru lat. Prosimy także oglądać debatę na ten temat w TVP Olsztyn, 18-ego stycznia o godz. 18.00. Dowiecie się państwo więcej.


frak

Komentarz #624 dodany 2016-01-13 17:53:46

Wszystkie informacje strony społecznej nt. spalarni w Olsztynie znajdziecie państwo na portalu Debata. Czy moderator mógłby wyjaśnić dlaczego usunął link do portalu Debata w moim poprzednim wpisie?

Jakub Wojajczyk

Komentarz #627 dodany 2016-01-14 11:07:55

frak napisał/a:

Wszystkie informacje strony społecznej nt. spalarni w Olsztynie znajdziecie państwo na portalu Debata. Czy moderator mógłby wyjaśnić dlaczego usunął link do portalu Debata w moim poprzednim wpisie?

Już wyjaśniam - usuwamy wszystkie zewnętrzne linki zamieszczane w komentarzach, taką mamy procedurę. Nie chcemy narażać naszych czytelników na niebezpieczeństwa związane z przechodzeniem w nieznane źródła, a poza tym w ten sposób chronimy się przed spamem. Podobne zabezpieczenia stosuje większość opiniotwórczych portali. Pozdrawiam, Jakub Wojajczyk - wydawca Portalu Komunalnego


Garnitur

Komentarz #625 dodany 2016-01-13 21:26:36

Ten plebiscyt to absolutnie trzeciorzędny sprawa. Władza puszcza takie baloniki dla ściemy faktycznie projekt spalarni budzi społeczny sprzeciw. Zainteresowanych merytoczną stroną protestu zachęcam do lektury argumentów demaskujących promotorów w portalu Debataolsztyn.

Jakub Wojajczyk

Komentarz #628 dodany 2016-01-14 11:10:07

Garnitur napisał/a:

Ten plebiscyt to absolutnie trzeciorzędny sprawa. Władza puszcza takie baloniki dla ściemy faktycznie projekt spalarni budzi społeczny sprzeciw. Zainteresowanych merytoczną stroną protestu zachęcam do lektury argumentów demaskujących promotorów w portalu...

Jeśli chcą Państwo podzielić się własną opinią zapraszamy do czynnego komentowania tutaj, na naszym Facebooku lub na naszym Twitterze. Istnieje także możliwość przesłania informacji prasowej bądź listu otwartego na adres redakcji, który dostępny jest w stopce strony. Pozdrawiam, Jakub Wojajczyk - wydawca Portalu Komunalnego


cienki bolek

Komentarz #626 dodany 2016-01-14 09:18:26

Frak nie dziw się - ten portal jest ostro cenzurowany, jak napiszesz coś niewygodnego, zgodnego z prawdą i komuś nie spodoba - nie ma Twojej wypowiedzi, i co lepsze nie jest to efektem zmiany władzy ! to zapewne rządzą inne siły które cały czas trzymają ster

Jakub Wojajczyk

Komentarz #629 dodany 2016-01-14 11:13:39

cienki bolek napisał/a:

Frak nie dziw się - ten portal jest ostro cenzurowany, jak napiszesz coś niewygodnego, zgodnego z prawdą i komuś nie spodoba - nie ma Twojej wypowiedzi, i co lepsze nie...

Prosimy o zaprzestanie podawania nieprawdziwych informacji. W całej bogatej historii Pańskich wpisów usunęliśmy tylko jeden, gdyż zawierał on wulgaryzmy, a tego na naszym portalu nie dopuszczamy. Nie pozwalamy także komentować wpisów sponsorowanych ze względu na zobowiązania wyznaczone przez reklamodawców. Jakub Wojajczyk - wydawca Portalu Komunalnego

cienki bolek

Komentarz #630 dodany 2016-01-15 10:15:18

Jakub Wojajczyk napisał/a:

Prosimy o zaprzestanie podawania nieprawdziwych informacji. W całej bogatej historii Pańskich wpisów usunęliśmy tylko jeden, gdyż zawierał on wulgaryzmy, a tego na naszym portalu nie dopuszczamy. Nie pozwalamy także komentować...

proszę zatem zamieścić mój wpis który zawierał wulgaryzmy. To są pomówienia Nigdy takiego wpisu nie zamieszczałem. Proszę redakcję aby opublikowała usunięte komentarze do publicznej wiadomości Obnażałem jedynie obłudę i cynizm, komentując wybrane artykuły - instalacje i ludzi stojących za nimi, działających niezgodnie z prawem ochrony środowiska czy ustawy odpadami lub na granicy prawa a mających czelność poprzez Wasz portal i sponsorowane artykuły informować o swoim wysokim know how !

Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024