Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wejherowo walczy z niską emisją

Wejherowo walczy z niską emisją
jwo
21.01.2016, o godz. 14:57
czas czytania: około 2 minut
0

Zakończyła się realizacja projektu „Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa”. Zadanie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Władze Wejherowa od lat realizują program przebudowy systemów grzewczych na proekologiczne. Przedsięwzięcie realizowane jest w budynkach mieszkalnych. Likwidowane są piece węglowe, a zamiast nich obiekty podłączane są do miejskiej sieci centralnego ogrzewania lub wykonywane jest w nich ogrzewanie gazowe.

– Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na ludzi jest niebezpieczne i prowadzi często do przewlekłych chorób – mówi Piotr Bochiński, zastępca prezydenta Wejherowa. – Znaczącym źródłem zanieczyszczenia powietrza są spaliny z palenisk domowych oraz małych zakładów wyposażonych w różnego rodzaju piece węglowe. Bardzo niebezpieczne może też być spalanie śmieci w tych piecach. Ograniczenie niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa, pochodzące z indywidualnych pieców węglowych, jest możliwe jedynie w wyniku ich likwidacji – dodaje.

Na terenie Wejherowa zlikwidowane zostały 94 piece i paleniska węglowe. 10 budynków wielorodzinnych podłączonych zostało do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. W wyniku realizacji inwestycji, o 10 ton rocznie zmniejszyła się emisja pyłów do atmosfery, 1000 ton dwutlenku węgla i 4 kg rakotwórczego benzoapirenu.

– W wyniku akcji edukacyjnych nastąpiło podniesienie świadomości w zakresie niskiej emisji. Liczba osób, do których skierowano działania to około 18,5 tys. – wyjaśnia Magdalena Rabiega z Urzędu Miejskiego w Wejherowie. Akcje edukacyjne miały za zadanie uświadomić mieszkańcom zagrożenia wynikające ze spalania odpadów w kotłach grzewczych oraz na otwartych przestrzeniach. Unowocześniony został system informowania o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza. W miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, rozwieszone zostały plakaty, rozdawane były ulotki.

Koszt projektu „Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa” to 774 000 zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił dofinansowania na realizację tej inwestycji w formie pożyczki oraz dotacji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024