Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Bilans otwarcia Ministerstwa Środowiska: były zaniechania w gospodarce odpadami

Bilans otwarcia Ministerstwa Środowiska: były zaniechania w gospodarce odpadami
lb
22.01.2016, o godz. 22:24
czas czytania: około 2 minut
12

Zaniechania w walce z szarą strefą w gospodarce odpadami, które o 2 mld zł obniżyły wpływy do budżetu państwa i brak wiarygodnych danych dotyczących wytwarzania, odbioru i przetwarzania odpadów to tylko wybrane zastrzeżenia nowych władz resortu środowiska do pracy poprzedników.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W piątek prof. Jan Szyszko, minister środowiska, zaprezentował wyniki audytu wewnętrznego w resorcie środowiska. Przeprowadzenie bilansu zostało zlecone przez nowe kierownictwo po objęciu władzy. W ocenie nowego ministra poprzednie kierownictwo resortu pozostawiło po sobie mnóstwo problemów do rozwiązania. Wśród głównych zaniedbań rządu PO-PSL wymienia on m.in. fakt nie przeprowadzenia reformy gospodarki wodnej i nie uchwalenia nowej ustawy Prawo wodne wraz z aktami wykonawczymi. „Doprowadziło to do naruszeń prawa unijnego i nie spełnienia warunków ex-ante, co grozi cofnięciem dotacji unijnych w gospodarce wodnej w obu perspektywach i narażeniu Polski na kary unijne. Ponadto doprowadziło do zapaści finansowej gospodarki wodnej” – napisano w bilansie otwarcia.

Poważne zarzuty pod adresem poprzednich władz ministerstwa środowiska dotyczą także gospodarki odpadami. W bilansie wymienia się:

  • Zaniechania w zakresie eliminowania szarej strefy w gospodarce odpadami, przy równoczesnym osłabieniu Inspekcji Ochrony Środowiska, jako organu ustawowo powołanego do przeprowadzania kontroli. Rezygnacja z wprowadzenia podstawowego narzędzia służącego do wykrywania nieprawidłowości w obrocie odpadami, jakim jest monitorowanie przemieszczania masy odpadów, miało doprowadzić do uszczuplenia wpływów do budżetu państwa o kwotę blisko 2 mld rocznie (szacunki Krajowej Izby Gospodarczej).
  • Zaniechanie rozwiązania problemu zwrotu opłat za brak sieci recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, co ma grozić roszczeniami wobec Skarbu Państwa na sumę kilkuset milionów złotych.
  • Brak środków w budżecie na funkcjonowanie monitoringu środowiska. A to podować może niebezpieczeństwo w zakresie zachowania ciągłości badań monitoringowych powodujące brak wiedzy o stanie środowiska.
  • Brak wiarygodnych i spójnych danych w zakresie wytwarzania i odbioru oraz przetwarzania odpadów.
  • Rozpoczęcie postępowania przetargowego na bazę danych odpadowych bez wdrożonych rozporządzeń skutkujące łamaniem procedur postępowania.
  • Błędne i nieskuteczne wprowadzanie systemu gospodarowania odpadami konfliktujące społeczeństwo i powodujące wzrost kosztów obywateli.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (12)


Nupel

Komentarz #656 dodany 2016-01-24 10:15:45

I tu z panem ministrem Szyszko się zgodzę, a zaniechań, błędów i pomyłek co do gospodarki odpadami jest znacznie więcej!


cienki bolek

Komentarz #657 dodany 2016-01-25 08:37:16

i się nie zakończyły a trwają nadal


Nowego rozporządzenia ws. MBP… nie będzie! - Portal Komunalny

Komentarz #658 dodany 2016-01-25 09:10:21

[…] Warszawie będą dyskutowali o zanieczyszczeniach powietrzaBezdomne psy we wrocławskim MPKBilans otwarcia Ministerstwa Środowiska: były zaniechania w gospodarce odpadami   Eko kalendarium Warszawa Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów - […]


Zapaść finansowa gospodarki wodnej – wynik pracy poprzedniego składu MŚ - Portal Komunalny

Komentarz #659 dodany 2016-01-25 13:29:52

[…] Czytaj także >>> Bilans otwarcia Ministerstwa Środowiska: były zaniechania w gospodarce… […]


Perentera

Komentarz #660 dodany 2016-01-26 14:17:21

Podsumowanie jest z pewnością trafne, ciekawe jest jednak, co będzie a nie koniecznie co było. Jeśli jednak ten bilans wskazuje kierunki "dobrej zmiany" to możemy w napięciu jej oczekiwać. Faktycznie, że gorzej już być nie mogło i miejmy nadzieję, że nowa władza wie, jak zrobić, aby było lepiej.

ktoś

Komentarz #663 dodany 2016-01-29 15:40:07

Perentera napisał/a:

Podsumowanie jest z pewnością trafne, ciekawe jest jednak, co będzie a nie koniecznie co było. Jeśli jednak ten bilans wskazuje kierunki "dobrej zmiany" to możemy w napięciu jej oczekiwać. Faktycznie,...

ZŁA ZMIANA jak zwykle ma dane wyssane z palca...ZERO PRAWDY 100% ZŁEJ PROPAGANDY. Albo jak kto woli - trzecia odmiana prawdy, czyli GÓWNOPRAWDA!!! Przykład z innej beczki, w kampanii zarzucali rządzącym, że zadłużają POLSKĘ, a budżet na 2016 ma największą dziurę od kilkunastu lat... I KTO ZADŁUŻA POLSKĘ!!!

Lex

Komentarz #665 dodany 2016-02-02 19:14:25

ktoś napisał/a:

ZŁA ZMIANA jak zwykle ma dane wyssane z palca...ZERO PRAWDY 100% ZŁEJ PROPAGANDY. Albo jak kto woli - trzecia odmiana prawdy, czyli GÓWNOPRAWDA!!! Przykład z innej beczki, w kampanii zarzucali...

Głąbie... przeczytaj dostępny w necie ostatni raport Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opracowany przez urzędników poprzedniego rządu i dowiesz się, że ponad 7%% powierzchni wód powierzchniowych w tym kraju nie spełnia wymogów Dyrektywy Wodnej Unii Europejskiej. Podobnie przedtawiał ten problem popprzedni raport z przed kilku lat wstecz I co ... I NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO W W TEJ SPRAWIE. Gdziekolwiek dokładniej poszukamy to dowiemy się jak budowano najdroższe w Europie autostardy, linie kolejowe, itp. Aby uprawiać propagandę (a ty to właśnie robisz tyle, że propagujesz dobro poprzednich ekip rządzących, które dzisiaj obiektywnie okazuje się złem) należy mieć dobre i prawdziwe informacje. Propagandę sukcesu już mieliśmy w tym kraju .... a potem w 1989 r. wszystko "pierdyknęło na ryj" i dowiedzieliśmy się prawdy o tzw. okresie gierkowskim. Musi widocznie minąć następnych kilka lat aby dowiedzieć się prawdy o okresie tuskoskim.

Lex

Komentarz #666 dodany 2016-02-02 19:26:47

Lex napisał/a:

Głąbie... przeczytaj dostępny w necie ostatni raport Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opracowany przez urzędników poprzedniego rządu i dowiesz się, że ponad 7%% powierzchni wód powierzchniowych w tym kraju nie spełnia...

prostuję pomyłkę: oczywoście ponad 70% nie spełnia wymogów Dyrektywy Wodnej


Janusz Ostapiuk

Komentarz #661 dodany 2016-01-28 00:13:21

Raport otwarcia jest dokumentem chaotycznym , niespójnym i wielu miejscach nieprawdziwym. Nigdy nie powiem, że gospodarka odpadami w Polsce jest kwitnąca. Jest na niezłym poziomie ale wymaga jeszcze wiele pracy i doskonalenia przyjętych rozwiązań. A w szczegółach do powyższych uwag: a/Nikt nigdy nie policzył i nie przedstawił wyliczeń eksperckich na owe 2 miliardy. Przedstawiciele KIG na wielu konferencjach przedstawiali różne liczby, które były tylko szacunkami poszczególnych ekspertów b/nigdy nie było projektu monitorowania przepływu wszystkich mas odpadów. Była propozycja odnosząca się tylko do odpadów elektronicznych i elektronicznych na którą duża część branży nie wyrażała aprobaty c/zwrot opłat za brak sieci jest problemem dotyczącym w całości Ministra Finansów nie Ministra Środowiska d/my przyjęliśmy zasadę, że monitoring Środowiska będzie głównie finansowany ze środków Narodowego Funduszu. Nie jest to żadnym błędem. Jeżeli nasi następcy uznają, że ma to być finansowane z budżetu Państwa też będzie dobrze. e/dane dotyczące bilansu odpadów w Polsce pochodzą z oficjalnych sprawozdań sporządzanych przez administrację samorządową. Owszem, czasami wykrywaliśmy w nich błędy, które były weryfikowane. Nie ma żadnych dowodów na to, że z systemu znika 1,8 mln ton odpadów. f/rozpoczęcie przetargu na opracowanie i wdrożenie bazy danych odpadowych wynikało z ustawy z dnia 12 grudnia 2012 roku. Dołożyliśmy starań aby przetarg na opracowanie i wdrożenie tego instrumentu przebiegał według najlepszej wiedzy i doświadczeń. Niestety, walka o tak duży przetarg wzbudziła wielkie zainteresowanie wszystkich wielkich sił informatycznych działających w Polsce. One walcząc między sobą, jak dotąd doprowadziły do skutecznego przerwania przetargu i konieczności opracowania dodatkowych dokumentów. g/reforma odpadowa z roku 2011 jest największym sukcesem ostatnich lat. Zarówno Rząd jak i samorządy powinny być z tego powodu dumne, że same mogą decydować o swoich odpadach. Rozwiązanie, że gmina jest odpowiedzialna za zorganizowanie systemu zbierania i przetwarzania odpadów jest zgodne z tendencjami europejskimi i nie jest prawdą , że ten system nie znajduje aprobaty społecznej.


Gospodarka odpadami: były wiceminister odpowiada na zarzuty - Portal Komunalny

Komentarz #662 dodany 2016-01-29 12:11:58

[…] Czytaj także >>> Bilans otwarcia Ministerstwa Środowiska: były zaniechania w gospodarc… […]


Byli ministrowie środowiska odpowiedzą na zarzuty prof. J. Szyszko - Portal Komunalny

Komentarz #664 dodany 2016-02-02 14:03:55

[…] Ponadto doprowadziło do zapaści finansowej gospodarki wodnej” – napisano w bilansie otwarcia. Poważne zarzuty pod adresem poprzednich władz ministerstwa dotyczą także gospodarki odpadami, wśród których […]


Byli ministrowie odpierają zarzuty obecnej władzy w resorcie środowiska - Portal Komunalny

Komentarz #667 dodany 2016-02-04 15:10:28

[…] spotkania była ocena bilansu otwarcia w Ministerstwie Środowiska, dokumentu przedstawionego pod koniec stycznia 2016 r. przez obecnego szefa tego resortu – […]

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024