Począwszy od 2009 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, co roku realizuje działania mające na celu ochronę bocianich gniazd. W 2015 r. w ramach projektu „Przeniesienie zagrożonych gniazd bociana białego Ciconia ciconia na specjalne platformy gniazdowe oraz konserwacja gniazd istniejących” ustawiono 18 słupów wolnostojących z platformami i zamontowano 15 platform na słupach linii energetycznych. Zakupiono także 18 kolejnych platform, które zostaną zamontowane na zlecenie Urzędu Gminy Grudusk oraz Rejonu Energetycznego w Ostrołęce.
Prace przeprowadzono w dwóch turach – wiosną, jeszcze przed przylotem pierwszych bocianów, a następnie jesienią, już po odlocie ptaków. W sumie na bezpieczne platformy zlokalizowane na wolnostojących słupach przeniesiono na wniosek właścicieli posesji 18 zagrożonych gniazd. Wnętrze platform zostało wymoszczone materiałem ze starych gniazd i przygotowane na przyjęcie bocianów. Prace zrealizowano w gminach Kołbiel, Serock, Joniec, Żuromin, Pilawa, Pułtusk, Szydłowo, Dębe Wielkie, Borowie, Radzanów, Rościszewo, Tczów, Wiskitki, Sobienie Jeziory, Wiązowna i Przasnysz.
W 15 lokalizacjach w gminach Łochów, Rząśnik, Sadowne, Strachówka, Jadów, Brańszczyk, Obryte, Zatory i Chorzele zdjęto gniazda posadowione bezpośrednio na słupach energetycznych i zainstalowano metalowo-drewniane platformy z wieńcem wiklinowym na podwyższeniu, na które następnie przeniesiono części starych gniazd. Umożliwiło to bezkolizyjne funkcjonowanie ptaków w bezpośrednim sąsiedztwie linii energetycznych.
Dodatkowo sfinansowano zakup 18 platform przeznaczonych do montażu na słupach linii energetycznych, które zostały przekazane przedstawicielom Urzędu Gminy Grudusk oraz Rejonu Energetycznego w Ostrołęce. Platformy te zostaną zamontowane w ramach zadań realizowanych przez te instytucje. Takie rozwiązanie pozwoliło obniżyć koszty zadania o wartość usług montażowych, a co za tym idzie możliwe było przeprowadzenie konserwacji większej liczby gniazd. Dziękujemy za zaangażowanie i współpracę.
Komentarze (0)