Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Pole elektryczne skróci czas oczyszczania wód górniczych

Pole elektryczne skróci czas oczyszczania wód górniczych
band
29.01.2016, o godz. 14:15
czas czytania: około 2 minut
0

Naukowcy z Uniwersytetu Florydy pracują nad technologią, która pozwoli skrócić proces oczyszczania wód pozostałych po działalności górniczej. Nowa metoda zakłada zastosowanie w osadniku pola elektrycznego, które spowoduje przyciąganie się cząsteczek zanieczyszczeń i ich szybsze opadanie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Oczyszczanie wód pozostałych po działalności górniczej może trwać nawet 25-30 lat, co oznacza, że w tym czasie nie można z nich korzystać. Naukowcy z Uniwersytetu Florydy pracują nad technologią, która pozwoli skrócić ten proces do kilku godzin. Praca naukowców zainteresowała firmę Mosaic, która zajmuje się wydobywaniem fosforu i potasu oraz produkcją nawozów sztucznych, a na Florydzie ma cztery kopalnie. Woda wykorzystywana w kopalniach zawiera fosforany oraz cząstki gliny. Do tej pory ścieki były odpompowywane do ogromnych zbiorników, pełniących funkcję osadników, w których zanieczyszczenia powoli opadają na dno. Takie zbiorniki na Florydzie mają łączną powierzchnię ponad 150 mil kwadratowych (tj. ok. 400 km2). Jednak ładunki elektryczne cząstek zanieczyszczeń powodują, że te odpychają się, zamiast łączyć i opadać.

Nowa technologia zakłada wytworzenie w zbiorniku pola elektrycznego, które doprowadzi do łączenia się i opadania cząstek zanieczyszczeń przy jednoczesnym wypychaniu wody ku górze. Odzyskana w ten sposób masa może zostać wykorzystana do wypełniania otworów powstałych w wyniku prac górniczych, natomiast oczyszczona woda zostanie ponownie użyta do wydobywania rudy fosforanowej. Dzięki skróceniu czasu oczyszczania w kopalniach znacznie zmniejszy się zapotrzebowanie na wodę z zewnętrznych źródeł. Nowa technologia będzie szczególnie przydatna w przemyśle wydobywczym w takich regionach świata jak północna i zachodnia Afryka.

Więcej informacji w miesięczniku “Wodociągi-Kanalizacja”.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024