Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Powietrze złej jakości uśmierca co roku 5,5 mln ludzi

Powietrze złej jakości uśmierca co roku 5,5 mln ludzi
jwo
15.02.2016, o godz. 15:44
czas czytania: około 3 minut
0

Co roku na świecie umiera przedwcześnie ponad 5,5 mln ludzi z powodu zanieczyszczenia powietrza w domach i na zewnątrz. Ponad połowa tych zgonów ma miejsce w Indiach i Chinach - dwóch krajach o najszybciej rozwijających się gospodarkach - poinformowali naukowcy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Działanie elektrowni i fabryk, korzystanie z samochodów, a także spalanie węgla i drewna powoduje, że do atmosfery Ziemi trafiają niebezpieczne dla zdrowia, drobne cząsteczki.

Mimo działań na rzecz ograniczenia przyszłych emisji, bez zwiększenia celów redukcji, w najbliższych dwóch dekadach liczba przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczonym powietrzem będzie rosła – wynika z nowego badania, przedstawionego na spotkaniu American Association for the Advancement of Science (AAAS).

Na spotkaniu AAAS naukowcy z Kanady, USA, Chin i Indii zestawili oszacowania nt. zanieczyszczenia powietrza w Chinach i Indiach, i ocenili ich wpływ na zdrowie.

Z ich analiz wynika, że te dwa kraje odpowiadają za ponad połowę (55 proc.) zgonów na świecie, spowodowanych przez zanieczyszczenie powietrza. Tylko w 2013 r. brudne powietrze zabiło w Chinach ok. 1,6 mln osób, a w Indiach – 1,4 mln.

Przyczyną problemu w Chinach jest głównie spalanie węgla. Według wyliczeń Qiao Ma z Tsinghua University w Pekinie, w 2013 r. w Chinach zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz, pochodzące tylko i wyłącznie ze spalania węgla, mogło spowodować tam 366 tys. zgonów.

Ma obliczyła też oczekiwaną liczbę przedwczesnych zgonów w Chinach w przyszłości – zakładając, że kraj ten zdoła osiągnąć cele związane z ograniczeniem spalania węgla i emisji (Chiny mają to osiągnąć dzięki kombinacji odpowiedniej polityki energetycznej i kontroli zanieczyszczeń). Badaczka stwierdziła, że o ile Chiny nie przyjmą jeszcze bardziej restrykcyjnych ograniczeń, w 2030 r. zanieczyszczenie powietrza będzie przyczyną od 990 tys. do 1,3 mln przedwczesnych zgonów.

smartfon w lesie

Czytaj także >>> Smartfony pozwolą ocenić czystość powietrza

Zła jakość powietrza w Indiach jest wynikiem spalania drewna, zwierzęcego nawozu i podobnych do niego paliw zaliczanych do biomasy. Paliwa te Hindusi masowo wykorzystują do gotowania i ogrzewania domów. W efekcie miliony Hindusów (często całe najuboższe rodziny) są regularnie narażone na szkodliwe stężenia pyłów w ich własnych domach.

– Aby rozwiązać problem spalania węgla na skalę przemysłową, problem wypalania w rolnictwie i źródeł zanieczyszczenia powietrza w domach, Indie wymagają potrójnej strategii – podkreśla Chandra Venkataraman z Indian Institute of Technology Bombay w Indiach.

W ciągu ostatniego półwiecza Ameryka Północna, Europa Zachodnia i Japonia zdołały wyraźnie poprawić jakość powietrza. Osiągnęły to, sięgając po czystsze paliwa, bardziej wydajne silniki samochodowe, ograniczając spalanie węgla i ustanawiając ograniczenia dotyczące działania fabryk i elektrowni.

– Zanieczyszczenie powietrza jest czwartym w kolejności, największym czynnikiem ryzyka zgonów w skali globalnej i głównym jak dotąd czynnikiem ryzyka chorób, mającym związek ze środowiskiem – podkreśla Michael Brauer ze School of Population and Public Health na University of British Columbia w kanadyjskim Vancouver. – Ograniczenie zanieczyszczenia powietrza jest szalenie skuteczną metodą poprawy zdrowia całej populacji.

Nowe wyniki są kontynuacją międzynarodowego badania Global Burden of Disease z lat 1990-2013, w ramach którego naukowcy oceniali stan zdrowia populacji i badali czynniki ryzyka (m.in. zanieczyszczenie powietrza) w 188 krajach. (PAP)

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024