Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

SOSEXPO 2016 – rusza forum branży odpadowej

SOSEXPO 2016 – rusza forum branży odpadowej
Lech Bojarski
17.02.2016, o godz. 10:52
czas czytania: około 2 minut
5

Jak po trzech latach od „rewolucji śmieciowej” funkcjonuje w Polsce system gospodarki odpadami? Jakie są jego słabe i mocne strony? Odpowiedzi mogą przynieść dyskusje samorządowców i przedsiębiorców podczas V Międzynarodowego Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO, które w środę zaczyna się w Warszawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Na coroczne dwudniowe spotkanie przyjechało do stolicy ok. 300 osób. Branża odpadowa znajduje się w trudnej sytuacji, bowiem wiadomo, że czeka ją sporo zmian, związanych choćby z unijnymi wymaganiami, jakie się przed naszym kraje stawia. Szkopuł w tym, że do końca wiadomo jak nowe władze Ministerstwa Środowiska zamierzają się za to zabrać. Na razie przedstawiły jedynie tzw. bilans otwarcia, w którym mocno skrytykowały poprzednie kierownictwo resortu i podjęły budzącą kontrowersje decyzję o niepublikowaniu nowego rozporządzenia ws. mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, co w opinii wielu ekspertów może skutkować np. dużą dowolnością w wyborze rozwiązań technologicznych i obniżeniem standardów w tym sektorze.

Wśród osób otwierających Forum był Andrzej Maciejewski, przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, który od razu zaznaczył, że najbliższe cztery lata będą bez wątpienia stały pod znakiem recyklingu. – Wszystko się będzie wokół tego kręcić. Liczę, że podczas tego spotkania pojawią się konkretne propozycje, które jako posłowie będziemy mogli kierować do nowelizacji przepisów – dodał.

Jednym z głównych tematów jakie poruszane są podczas spotkania samorządowców oraz osób związanych z branżą odpadową jest bilans trzech lat wdrażania nowego systemu w gospodarce odpadami. Czy nowy model spełnia oczekiwania, które towarzyszyły jego wprowadzeniu? A jeśli nie, to co należałoby w nim skorygować? Jak walczyć z plagą nielegalnych wysypisk śmieci, których zamiast ubywać, przybywa?

Jeśli chodzi o ocenę trzech lat funkcjonowania systemu to na przykładzie własnej gminy widzę, że „plusów dodatnich” jest więcej niż „plusów ujemnych” – mówił Michał Kołaciński, burmistrz Oleśnicy, podkreślając, że wraz ze wzrostem poziomu selektywnej zbiórki maleją koszty całego systemu gospodarki odpadami.

Generalnie pozytywną ocenę trzech lat przedstawił także Wojciech Ogłuszka z Mazurskiego Związku Międzygminnego: – Dotyczy to zwłaszcza zasady fundamentalnej, że płacę podatek i za ten podatek mogę przekazać wszystkie odpady jakie wytworzę, niezależnie od ilości itp. Te śmieci nie trafiają więc dolasu, nie są zakopywane.

Samorządowcy wskazywali jednak także niedomagania nowego systemu, związane choćby z jego administrowaniem, czy kontrolą. Podkreślali też rolę edukacji ekologicznej.

W drugim dniu Forum uczestnicy zastanawiać się będą jak realizować cele gospodarki odpadami zawarte w strategii Europa 2020 i jak przygotować nasz kraj do wprowadzenia zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy). Wśród tematów, które mają być poruszane w czwartek są także kwestie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, czy rola dialogu społecznego w procesach inwestycyjnych w gospodarce odpadami. Osobna sesja poświęcona zostanie również nowoczesnym technologiom i i innowacjom w tej dziedzinie. Prezentowane będą rozwiązania technologiczne zarówno już eksploatowane w Polsce jak i te, znajdujące się dopiero w fazie wdrożeniowej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (5)


Piotr Barczak

Komentarz #755 dodany 2016-02-17 16:57:21

Ciekawe, dzieki. Mnie zastanawia jakie to "nowoczesne technologie" będą jutro poruszane. Czy będą to spalarnie? rceczywiście bardzo nowoczesne... Polska je wdraża podczas gdy kraje zachodnie od nich odchodzą... Dobra wypowiedź burmistrza Oleśnicy: " wraz ze wzrostem poziomu selektywnej zbiórki maleją koszty całego systemu gospodarki odpadami" Słaba wypowiedź Pana Ogłuszka: "za ten podatek mogę przekazać wszystkie odpady jakie wytworzę, niezależnie od ilości itp." Niestety nie sprzyja to podejściu Pay-As-You-Throw, które spisuje się w różnych europejskich regionach Zero Waste (np Ljubljana, Milan, Gipouzkoa, Frandria) gdzie dzięki opłacie uzależnionej od ilości wytwarzanych odpadów, zdołano znacznie poprawić selektywną zbiórkę a nawet zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów. Więcej info na www.zerowasteeurope.eu Z pozdrowieniami, Piotr

do Pana Piotra

Komentarz #757 dodany 2016-02-18 11:41:43

Piotr Barczak napisał/a:

Ciekawe, dzieki. Mnie zastanawia jakie to "nowoczesne technologie" będą jutro poruszane. Czy będą to spalarnie? rceczywiście bardzo nowoczesne... Polska je wdraża podczas gdy kraje zachodnie od nich odchodzą... Dobra wypowiedź...

Kowalski już płacił od ilości. Czy dokładnie mówiąc, od pojemnika. I co? I "nie potrzebował" częstokroć umowy z firmą, bo "nie wytwarzał", czytaj: przecież do rowu miał bliżej. Wiem, zaraz usłyszę, ze wciąż dzikich wysypisk jest niemało, a Kowalski wciąz z przyzwyczajenia pali śmieci. Ale dzikie, to teraz firmy usypują. A Kowalski pali, bo śmieci tańsze niż opał. Przyjdzie czas, że będzie można z czystym sumieniem przywrócić opłatę od ilości odpadów, ale to dopiero młode i najmłodsze obecnie pokolenie będzie w stanie udźwignąć bez powrotu do patologii.

Piotr Barczak

Komentarz #758 dodany 2016-02-18 13:19:40

do Pana Piotra napisał/a:

Kowalski już płacił od ilości. Czy dokładnie mówiąc, od pojemnika. I co? I "nie potrzebował" częstokroć umowy z firmą, bo "nie wytwarzał", czytaj: przecież do rowu miał bliżej. Wiem, zaraz...

Wiedzialem ze taki kontr-argument padnie. Dlazcego stawiamy sutacje w takim swietle? Jesli są patologie to trzeba z nimi lwaczyc przez lepszą kotrolę, przez kary i przez na motywacje. Dlaczego zakładamy z góry przeciętny Kowalski to patologia i wszystko by palił albo wurzucał do rowu? Proszę Pana/Pani (bo nie ma podpisu...), czy mamy czas czekać na nowe pokolenie? Nie! Mamy nałożone poziomy recyklingu oraz wkrótce rożnież plany reducji odpadów resztowych/total. Musimy też wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i obniżać opłaty dla tych, co produkują najmniej aby dać tą motywację! Pana/Pani wypowiedź nie buduje niestety niczego nowego a próbuje bronić zastane patologie. Proszę wiecej poczytać naszych opracowań i przykładów gmin w Europie, które podjęcy stosowne kroki w tym temacie. Czy naprawde tak się różnimy od Włochow czy Słoweńców? Po polsku na stronie: http://www.otzo.most.org.pl/zwe/ z pozdrowieniami, Piotr


POdPOwiadacz

Komentarz #756 dodany 2016-02-17 19:54:50

jak przygotować nasz kraj do wprowadzenia zasad gospodarki o obiegu zamkniętym? Oto odpowiedź: portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/chcielismy-byc-druga-japonia-tam-smieci-segreguja-na-34-kategorie,77426.html


Remigiusz Zawidzki

Komentarz #759 dodany 2016-02-22 22:31:59

Myślę, że trzeba zacząć od podstaw, czyli od edukacji, właściwej i poprawnej zbiórki odpadów segregowanych i kultury pracy.Ludzie będą segregować, jeśli będą widzieć, że ich praca jest szanowana a selektywne odpady trafiają do właściwego miejsca; więcej segregacji, więcej odzysku,oszczędności i zysk dla firm zajmujących się zbiórką odpadów. [link usunięty przez moderatora]

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024