Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

O recyklingu metali nieżelaznych w Krakowie

O recyklingu metali nieżelaznych w Krakowie
Katarzyna Błachowicz
03.03.2016, o godz. 10:57
czas czytania: około 3 minut
0

„Recykling jeden z najmłodszych, a jednocześnie najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki”, „Zdajemy sobie sprawę jak narastającą rolę odgrywa recykling, a w szczególności recykling metali nieżelaznych”; „Gospodarka o obiegu zamkniętym jest szansą dla recyklingu” – wypowiadali się prelegenci podczas otwarcia międzynarodowej konferencji nt. recyklingu metali nieżelaznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Trzydniowe spotkanie poświęcona tej tematyce rozpoczęło się w godzinach popołudniowych 2 marca w Krakowie.

Konferencja pod patronatem magazynu „Recykling” organizowana jest przez Instytut Metali Nieżelaznych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Blisko 35 referatów świadczy o tym, jak wiele się dzieje w tym sektorze gospodarki.

– Zdajemy sobie sprawę, jak narastającą rolę odgrywa recykling, a w szczególności recykling metali nieżelaznych – tymi słowami rozpoczął konferencję Zbigniew Śmieszek, dyrektor Instytutu Metali Nieżelaznych, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i techników Metali Nieżelaznych. Wspomniał, że instalacje recyklingu muszą reprezentować wysoki poziom z uwzględnieniem ekonomii prowadzonych procesów recyklingu.

Różnorodność procesów wymaga nowych badań w zakresie technologii oraz urządzeń. Podobnie uważa dyrektor Henryk Karaś z  KGHM Polska Miedź, który zauważa ogromny potencjał dla przedsiębiorców w przetwarzaniu złomu. – Bazą jest przetwórstwa złomów, szczególnie w koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym – wyjaśniał H. Karaś. W tym kierunku zmierza już ZGH „Bolesław”, bowiem prowadzone są tam efektywne działania w zakresie odzysku i recyklingu cynku. Szeroko o aspektach zarówno technologicznych jak i inwestycjach dotyczących wtórnego przerobu odpadów poflotacyjnych zawierających cynk opowiadała prezes tego zakładu Bogusław Ochab.

Pieniądze na innowacje w recyklingu

By gospodarka związana z recyklingiem mogła dalej w tym tempie się rozwijać, wymagane są inwestycje oraz innowacyjne technologie. Wspomóc je mogą dotacje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Sektorowego Innowacyjny Recykling. Powstał on z inicjatywy Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR) i stowarzyszeń branżowych – Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych, Polski Związek Producentów Kruszyw,  Związek Pracodawców „Polskie Szkło”, Centrum Kooperacji Recyklingu – not for profit system Sp. z o. o., Instytut Metali Nieżelaznych, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Instytut Technologii Drewna – tworzących Konsorcjum.

– Recykling to jeden z najmłodszych, a jednocześnie najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki – mówi Kazimierz Poznański, prezes IGMNiR. Wyjaśnia, że celem programu jest rozwój innowacyjnych technologii recyklingu w wybranych branżach gospodarki (metale nieżelazne, materiały budowlane, ceramika, kruszywa, wyroby drewniane). Będzie on realizowany w ramach I Oś Priorytetowa Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. O jakim budżecie mowa? Pula dla nowych inicjatyw w latach 2016-2020 wynosi 625 mln zł, a ubiegać się o nią mogą wszystkie podmioty gospodarcze działające w obrębie sektora.

W dalszej części konferencji jej uczestnicy skupią się m.in. na aspektach metali w tematach związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, przetwarzaniu akumulatorów wraz z określeniem wydajności procesu recyklingu w ZUO Gorzów Wielkopolski czy też przerabianiu ocynkowanych odpadów opakowaniowych z blachy stalowej. Przedstawiciele różnych zagranicznych firm ukażą, z jakimi borykają się problemami na etapie przetwarzania metali, szczególnie z radioaktywnymi metalami.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024