Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Odkryto bakterie, które mogą żywić się butelkami PET

Odkryto bakterie, które mogą żywić się butelkami PET
jwo
11.03.2016, o godz. 12:50
czas czytania: około 2 minut
0

Naukowcy z Japonii odkryli bakterie Ideonella sakaiensis, które odżywiają się plastikiem i dzięki temu mogą rozkładać butelki PET.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Bakterie mogą pochłaniać wycieki ropy, odpady radioaktywne oraz, jak się okazuje, plastik z butelek PET. Japońscy badacze deklarują, że udało im się wykryć gatunek bakterii, który żywi się PET – polimerem często używanym do produkcji butelek, pojemników na jedzenie oraz włókien syntetycznych.

Odkrycie może okazać się przełomem w gospodarce odpadami. Zastosowanie bakterii Ideonella sakaiensis na szerszą skalę mogłoby pomóc składowiskom i instalacjom przetwarzania odpadów w unieszkodliwianiu plastików, które do tej pory nie nadawały się do przetworzenia.

Badania wykonano na Uniwersytecie Technologicznym w Kyoto pod kierownictwem mikrobiologa dr Shosuke Yoshidy. Jego poprzednie eksperymenty wykazały, że istnieje na świecie kilka grzybów, które mogą rozkładać PET, stąd teoria, że istnieją także pojedyncze zdolne do tego bakterie. W jednej z japońskich instalacji przetwarzania odpadów dr Yoshida i jego zespół pobrali 250 próbek odpadów z plastiku i odkryli na ich powierzchni bakterię odpowiedzialną za rozkładanie polimera PET.

Dr Yoshida utrzymuje, że jedna kolonia bakterii Ideonella sakaiensis jest w stanie całkowicie rozłożyć jedną plastikową butelkę w czasie sześciu tygodni. Niektóre butelki będą musiałyby być jednak odpowiednio przygotowane, aby stać się pożywieniem dla bakterii ze względu na zbyt wysoką grubość plastiku.

– Szybkość rozkładu jest stosunkowo niska, ale cały proces jest skuteczny – komentuje odkrycie w magazynie “Science” dr Bornscheuer z Uniwersytetu Greiswald w Niemczech. – Powinno się to jednak poprawić w miarę postępów w badaniach – prognozuje.

źródło: Wall Street Journal

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024