Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

„Przegląd Komunalny” ma już 25 lat!

„Przegląd Komunalny” ma już 25 lat!
lb
14.03.2016, o godz. 10:27
czas czytania: około 3 minut
0

W marcu 1991 r. na rynku wydawniczym ukazał się pierwszy numer „Przeglądu Komunalnego”, największego obecnie w Polsce miesięcznika poświęconego branży komunalnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Pomysłodawcą i założycielem „Przeglądu” był Wojciecha Dutka – działacz samorządowy przełomu lat 80 i 90. XX w. oraz założyciel firmy ABRYS (wydawca „Przeglądu”). Miesięcznik powstawał na początku okresu podstawowych systemowych przeobrażeń ustrojowych w Polsce i budowy gospodarki rynkowej. – Zachodzące zmiany miały także wpływ na politykę ochrony środowiska, która w latach 80. XX w. była jednym z obszarów konfrontacji między władzą władzą a opozycją – wspomina na łamach marcowego, jubileuszowego wydania „Przeglądu” prof. Krzysztof Kasprzak, jeden ze współtwórców czasopisma, a obecnie przewodniczący rady programowej Wydawnictw Komunalnych. – Ranga tej problematyki okazała się na tyle wysoka, że ochrona środowiska stała się przedmiotem rozmów „okrągłego stołu”. Określono wtedy m.in. podstawowe cele przyszłej polityki ochrony środowiska w kraju, nazywanej „ekopolityką”. Zakładano, że jej realizacja powinna uwzględniać m.in. wkomponowanie celów ekologicznych w system celów społecznych i gospodarczych oraz przestrzennego zagospodarowania kraju i restrukturyzację gospodarki narodowej w kierunku przyspieszonego rozwoju branż i technik wytwarzania bezpiecznych dla środowiska. Dwadzieścia pięć lat temu następowała też reorganizacja samej ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, która w tamtym okresie praktycznie nie istniała – dodaje.

Dla samorządowca

Prof. Kasprzak podkreśla dziś, że podstawowe znaczenie dla powstania pomysłu wydawania nowego czasopisma branżowego poświęconego ochronie środowiska i gospodarki komunalnej miała reforma samorządowa. – W kompetencji wybranych w maju 1990 r. samorządów znalazło się wiele spraw z zakresu ochrony środowiska. Ustawa o samorządzie terytorialnym włączyła do zadań własnych gminy m.in. sprawy ładu przestrzennego, gospodarki terenami, zaopatrzenia w wodę, odprowadzania i oczyszczania ścieków, urządzeń sanitarnych, utrzymania czystości, wysypisk i utylizacji odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną, zieleni komunalnej i zadrzewień oraz terenów rekreacyjnych – wylicza.

Odbiorcami nowego czasopisma miały być wobec tego głównie samorządy, radni i pracownicy administracji samorządowej. – Pisać trzeba było m.in. o kształtującej się gospodarce odpadami, problemie komunalizacji przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, problemie podupadających lub wymagających wielkich nakładów na modernizację przedsiębiorstw komunalnych, ochronie przyrody, wielu nowych przepisach prawa ochrony środowiska oraz planowania przestrzennego – opowiada prof. Kasprzak.

Nieplanowany sukces

Co ciekawe, twórcy „Przeglądu” początkowo nie wierzyli, że miesięcznik będzie można wydawać dłużej niż 2-3 lata. – Ten brak przekonania nie wynikał ze spadku naszego zainteresowania lub obniżenia efektywności pracy, ale z błędnego, jak się szybko okazało, stanowiska, że nie będzie już o czym pisać. W 1991 r. obecna postać „Przeglądu Komunalnego”, nie mówiąc już o innych tytułach, nie pojawiała się nie tylko w naszych rozmowach i planach, ale nawet w naszych marzeniach. Dopiero po kilku latach doszliśmy do wniosku, że przy pewnych założeniach, zwłaszcza ekonomicznych, istnieje szansa stworzenia dobrego, branżowego miesięcznika o zasięgu ogólnopolskim, a może nawet w niektórych zakresach międzynarodowym, który nie tylko będzie dostarczał bieżących informacji na różne tematy, ale też stanie się forum wymiany myśli i pismem opiniotwórczym. Zwłaszcza ta „opiniotwórczość” była szczególną zachętą do podejmowania nowych rozwiązań, aby ten dość hipotetyczny początkowo cel osiągnąć – wyjaśnia prof. Kasprzak.

Dla wielu osób związanych z ochroną środowiska i gospodarką komunalną „Przegląd Komunalny” jest dziś podstawowym źródłem wiedzy i praktyczną pomocą w pracy. Na łamach miesięcznika poruszane są m.in. problemy gospodarki odpadami, wodno-ściekowej, zagospodarowania przestrzennego, zieleni miejskiej, czy mieszkalnictwa. Z nakładem 9,5 tys. egzemplarzy, „Przegląd” dociera zarówno do środowisk samorządowych, naukowych jak i przedsiębiorców działających w branży komunalnej.

przeglad25lat

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024