Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Plastikowe odpady zagrożeniem dla krajów śródziemnomorskich

Plastikowe odpady zagrożeniem dla krajów śródziemnomorskich
band
15.03.2016, o godz. 8:30
czas czytania: około 2 minut
0

Rosnąca ilość plastikowych odpadów w morzach i oceanach wyrządza poważne szkody w środowisku wodnym. Jak wynika z raportu naukowców Uniwersytetu w Kadyksie, może też zagrozić gospodarkom państw lezących w basenie Morza Śródziemnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Zespół Andrésa Cózara z Uniwersytetu w Kadyksie w Hiszpanii stworzył mapę obrazującą ilość odpadów z tworzywa sztucznego dryfujących po otwartych oceanach. Mapa pokazuje pięć największych obszarów akumulacji śmieci w północnej i południowej części Pacyfiku oraz Atlantyku, a także na Oceanie Indyjskim. Dzięki działaniu prądów morskich odpady kumulują się w pewnych rejonach oceanów.

Szóstym pod względem ilości pływających plastikowych odpadów zbiornikiem na świecie jest Morze Śródziemne. Dryfujące w nim odpady są bardziej rozproszone. Dzieje się tak, ponieważ plastik jest masowo wykorzystywany przez liczną ludność zamieszkującą brzegi i zlewnię Morza. – Ilość plastiku w wodach powierzchniowych szacuje się na od 1000 do 3000 ton. Są to głównie małe kawałki odłamane od przedmiotów z tworzyw sztucznych, takich jak butelki, torby i opakowania – powiedział A. Cózar. Rozkład plastiku w rejonie Morza Śródziemnego jest nierównomierny, gdyż wiatr oraz prądy morskie doprowadzają do kumulowania się odpadów w zatokach, między wyspami, a niekiedy na otwartym morzu. Jednocześnie wąska Cieśnina Gibraltarska uniemożliwia dryfującym odpadom opuszczenie akwenu. Morze Śródziemne stanowi tylko 1% wodnej powierzchni globu, ale żyje w nim aż 10% gatunków morskich. Akwen jest intensywnie wykorzystywany pod kątem zarówno rybołówstwa, jak i turystyki.

Plastikowe odpady, oprócz wzrostu temperatury i nadmiernych połowów, stanowią kolejny problem zagrażający organizmom morskim. Brak działań zapobiegających trafianiu odpadów do wody oraz zmierzających do zmniejszenia ilości tych już pływających w morzu może poważnie zagrozić gospodarkom południowej Europy, północnej Afryki i południowo-zachodniej Azji.

Więcej informacji ze świata w najnowszym wydaniu „Wodociągów-Kanalizacji”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024