– Przed laty zdecydowaliśmy zmierzyć się z bardzo ważnym zadaniem, budową stacji segregacji odpadów. Podjęliśmy te działania żeby służyć wspólnocie, mieszkańcom – zaznaczył podczas uroczystości otwarcia SSOK Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki.
W poniedziałek, po 2,5 latach budowy, stację oficjalnie oddano do użytku. Na obszarze 4 ha powstało 18 budynków, z których dwa największe to hale sortowni i kompostowni.
– Nowoczesne urządzenia, w jakie wyposażono stację gwarantują wykonanie celów odzysku i recyklingu stawiane w prawodawstwie krajowym i unijnym. Laserowe wychwytywanie kolorowych butelek czy wysokoenergetycznych produktów oraz minimalizacja odorów dzięki zastosowaniu podciśnienia w hali kompostowni to standardy świadczące o nowoczesności zakładu – mówił Adam Galanek, prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które prowadziło inwestycję. – Wyselekcjonowane odpady takie jak PET, papier, plastik, szkło, metal będzie można ponownie wykorzystać do produkcji nowych produktów codziennego użytku. Pierwsze rozruchy stacji z lutego pokazują, że nasza praca nie poszła na marne, urządzenia sprawdzają się znakomicie – dodał.
Podstawowym celem nowej instalacji o zdolności przetwarzania 60 tysięcy ton odpadów rocznie, jest maksymalizacja recyklingu i odzysku, minimalizacja strumienia odpadów kierowanego na składowiska i wykorzystanie potencjału energetycznego. Stacja przyjmować będzie zarówno odpady komunalne zmieszane, jak i odpady zbierane selektywnie (odpady komunalne zmieszane, odpady materiałowe zbierane selektywnie, odpady wielkogabarytowe zbierane selektywnie, odpady zielone zbierane selektywnie oraz odpady niebezpieczne).
Prezydent Ostrołęki podkreślał, że nowa inwestycja sprawdzi się zarówno w wymiarze ekonomicznym jak i ekologicznym. – Ekonomicznym, bo przez lata w Ostrołęce i wszystkich gminach, które będą z nami współpracować nie będą rosły opłaty za odpady. Poza tym region ostrołęcki doczekał się stacji, która spełnia wszystkie wymagania środowiskowe – mówił J. Kotowski.
Budowa Stacji Segregacji Odpadów Komunalnych kosztowała ponad 40 mln zł, z czego ponad 25 mln zł pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Zobacz wideo z rozruchu instalacji w Ostrołęce:
cienki bolek
Komentarz #845 dodany 2016-03-15 15:47:52
60 tysięcy przepustowości to chyba będzie miała jak się falownik przenośnika do sita podkręci na maksa i przed sitem zrobi bypass prosto na wysyp wtedy tak