Reklama

ad1a stihl [02.10-22.10.24]

O architekturze krajobrazu w Poznaniu

O architekturze krajobrazu w Poznaniu
Judyta Więcławska
24.11.2016, o godz. 13:51
czas czytania: około 3 minut
0

W czwartek w Bramie Poznania odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Architektura krajobrazu – spotkania profesjonalistów”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Z ramienia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, spotkanie otworzyła Małgorzata Bogusławska. – Chciałabym przede wszystkim pogratulować państwu chęci kształcenia się i poszukiwania nowych technologii. Tutaj dowiecie się państwo o częściach składowych, które są niezbędne w przestrzeni miejskiej. Sama wiedza odnośnie funkcjonowania i możliwości tych materiałów nie wystarczy by wiedzieć jak je wykorzystać, by dobrze wpisywały się w przestrzeń miejską – zaznaczyła.

Właśnie o nowych technologiach i innowacyjnych produktach, które z powodzeniem można stosować w przestrzeni miejskiej, opowiadali przedstawiciele zaproszonych na konferencję firm.

– Obecnie rozbudowa tradycyjnej funkcji oświetlenia z masztu osiągnęła apogeum – stwierdził Piotr Linca z Xeno Lighting Concept. Istnieje bowiem możliwość nie tylko monitorowania zastosowanego oświetlenia, ale także podłączenia do masztu lampy hot spotów czy nagłośnienia.

Jeśli chodzi o trendy – dąży się do zminiaturyzowania światła w przestrzeni miejskiej. Wprowadza się punktowe oświetlenie LED, którego możliwości zastosowania są praktycznie nieskończone. Firmy oferują wielość temperatur barwowych, bogactwo optyk i rozsyłów rozświetlania.

Coraz bardziej popularne – w odniesieniu do oświetlenia komunikacyjnego – jest wprowadzanie systemów zarządzania. Na najprostszym poziomie systemy smart city pozwalają obsługiwać sieć oświetlenia. Nie tylko dostarczają informacji na temat stanu technicznego urządzeń, ale także pozwalają dobrać moc oświetlenia do natężenia ruchu w danej części miasta.

Ciekawym rozwiązaniem są systemy aktywnego oświetlania – podczas ruchu czujniki zczytują informacje o zbliżającym się obiekcie i tym samym zwiększają natężenie światła, co przynosi duże korzyści – energooszczędność, zaintrygowanie jakością światła, odejście od równomiernego zalewania powierzchni przez światło i przejście  do bardziej zrównoważonego, nastrojowego oświetlenia.

Według zgromadzonych danych, użytkownicy nie potrzebują dużego oświetlenia w parkach. W ramach takich rozwiązań proponowane jest np. wykorzystanie fluoroscencyjnych ciągów pieszo-rowerowych, gdzie specjalnie przygotowana nawierzchnia pochłania energię słoneczną i po zmroku ją oddaje. Takie projekty zrealizowano już w Holandii. Co więcej – pod Londynem trwają obecnie prace eksperymentalne dla komunikacji samochodowej, gdzie oceniane jest bezpieczeństwo i pierwsze wyniki badań są obiecujące.

Nowością, która zaczyna wkraczać do przestrzeni miejskiej jest oświetlenie interaktywne, gdzie zaprasza się mieszkańców do współtworzenia przestrzeni. Dzieje się to za sprawą m.in. użycia czujników i ekranów LED, które tworzą ciekawe obrazy.

Wystąpienie Grzegorza Jaworskiego (Renson) było próbą zachęty projektantów by w swoich realizacjach stawiali na zabudowy tarasowe i pergole ogrodowe. Dzięki nim bowiem można przestrzeń ogrodów “wpuścić” do budynków. Rozwiązania są na tyle nowoczesne, że można nimi zarządzać z poziomu smartfona.

Dekoracyjne nawierzchnie betonowe z eksponowanym kruszywem stanowiły kolejny temat wystąpienia. Okazuje się, że z powodzeniem znajdą zastosowanie w przestrzeni miasta – można ich używać nie tylko do tworzenia ciągów pieszo-rowerowych, ale także na placach miejskich, parkingach czy placach zabaw i to w zestawieniu z innymi materiałami budowlanymi oraz przy różnorodnej gamie kolorystycznej. Prace budowlane są przy tym dwukrotnie szybsze w stosunku do zastosowania kostki brukowej, o czym mówił Mariusz Ruducha (Cemex).

W ramach konferencji Witold Okoński – prezes stowarzyszenia DAFA – uczulał uczestników na właściwe projektowanie i wykonywanie dachów zielonych, wskazując przy tym na wytyczne FLL, które dzięki DAFA zostały przetłumaczone i dostosowane do warunków polskich. Powstały, aby uniknąć błędów wykonawczych, zwianych z funkcjonowaniem dachów zielonych.

Podczas spotkania uczestnicy mogli również zapoznać się z ofertą desek z poliuretanu, które znajdą zastosowanie m.in. na placach zabaw i kładkach. Są materiałem nienasiąkliwym, a warstwa wierzchnia jest antypoślizgowa. O zaletach tego produktu zapewniał Witosław Pastuszka, Driftwood. Była również mowa o projektowaniu placów zabaw, a także o profesjonalnym wykonywaniu wizualizacji swoich projektów.

Organizatorem konferencji jest firma Info-Inwest.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: ogólnopolski miesięcznik branżowy „Zieleń Miejska” oraz portalkomunalny.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024