Blok w Będzinie będzie dysponował mocą 460 MW. Inwestycja kosztuje około 500 mln euro i jest finansowana ze środków własnych spółki, ze środków ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji. Blok w Elektrowni Łagisza będzie spalał rocznie około 1,2 mln ton węgla, a także muły i biomasę. Prace przy budowie trwają od stycznia 2006 roku.
Z uwagi na wysoką sprawność jednostki – emisja CO2 do atmosfery będzie o 25 proc. niższa niż w najlepszych jednostkach wytwórczych w Polsce. Jednocześnie, zarówno dla SO2, jak i NOx, zapewniona zostanie emisja nie wyższa niż 200 mg – Nm3, co odpowiada wymogom dyrektyw UE i jest zgodne z zapisami Traktatu Akcesyjnego.
Inwestycja zostanie oddana do użytku pod koniec pierwszego kwartału 2009 roku. Blok w Będzinie będzie dysponował mocą 460 MW. Inwestycja kosztuje około 1,89 mld zł i jest finansowana ze środków własnych spółki, ze środków ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji. Blok w Elektrowni Łagisza będzie spalał rocznie około 1,2 mln ton węgla. Prace przy budowie trwają od stycznia 2006 roku.
Z uwagi na wysoką sprawność jednostki – emisja CO2 do atmosfery będzie o 25 proc. niższa niż w jednostkach wytwórczych , które zostaną zastąpione przez ten blok. Jednocześnie, zarówno dla SO2, jak i NOx, zapewniona zostanie emisja nie wyższa niż 200 mg/Nm3, co odpowiada wymogom dyrektyw UE i jest zgodne z zapisami Traktatu Akcesyjnego. Druga połowa br. będzie czasem pierwszych prób najważniejszych instalacji i urządzeń. Jednym z najistotniejszych wydarzeń początku rozruchu będzie pierwsze rozpalenie kotła, które zostało zaplanowane na koniec sierpnia. Prace rozruchowe na bloku 460 MW do końca wakacji skupią się głównie na przygotowaniu urządzeń w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia procesu chemicznego czyszczenia kotła i w drugim etapie do jego dmuchania.
źródło: www.tauron.com.pl
Komentarze (0)