Próbna instalacja, opracowana rzez naukowców z Katowic i Lublina, jest testowana w kopalni Ziemowit w Lędzinach. Jej skuteczność w usuwaniu radioaktywnego radu szacuje się na około 45 proc.
Choć radioaktywne pierwiastki występują w przyrodzie powszechnie, także w skałach górskich, to rozpuszczone w słonych wodach kopalnianych mogą powodować skażenie wód powierzchniowych, w tym źródeł wody pitnej. Konieczne jest więc oczyszczanie wód kopalnianych, które do tej pory było kosztowne.
Innowacyjna instalacja została stworzona przez naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach i Politechniki Lubelskiej. Aby przeprowadzić proces oczyszczania, wykorzystywane są naturalne i syntetyczne glinokrzemiany, o silnej adsorpcji gazów i jonów. Ich syntetyczne odpowiedniki wytwarzane są właśnie na Politechnice Lubelskiej.
Według badań, najbardziej skuteczna w oczyszczaniu wód z promieniotwórczych pierwiastków jest mieszanka sztucznych i naturalnych glinokrzemianów. Te umieszczone są w specjalnych kartridżach z tworzywa sztucznego. Dodatkowo, umieszczone w nich wcześniej minerały można wymieniać, co pozwala na wielokrotne wykorzystanie konstrukcji.
Do końca tego roku naukowcy będą kontynuować badania i analizować efektywność oczyszczania wód kopalnianych z radu. W efekcie instalacja ma być w przyszłości stosowana nie tylko w kopalniach węgla, ale też w innych branżach, gdzie wody zawierają naturalne promieniotwórcze pierwiastki, m.in. przy wydobyciu ropy naftowej i gazu, a także w kopalniach miedzi.
Projekt ma szczególnie duże znaczenie także w kontekście życia codziennego. Nowa technologia ma w przyszłości posłużyć do szybkiego i bezpiecznego oczyszczania wód pitnych pochodzących z ujęć podziemnych.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego zakończenie planowane jest na przyszły rok.
Na podstawie: PAP Nauka w Polsce
Komentarze (0)