Prace nad projektem ustawy trwały od 10 lutego. Za przyjęciem ustawy głosowało 432 posłów, 6 wstrzymało się od głosu, a tylko jeden był przeciwko.
Według ustawy przygotowanej przez komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej część zadań publicznych w metropolii będzie wykonywał nowo utworzony związek.
Związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin województwa śląskiego powiązanych ze sobą funkcjonalnie i urbanistycznie. Metropolia będzie mieć łącznie co najmniej 2 mln mieszkańców.
– Ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez miasta zrzeszone w Górnośląskim Związku Metropolitalnym oraz eliminuje wady dotychczasowej ustawy o związkach metropolitalnych – czytamy w oficjalnej informacji prasowej Sejmu.
– Utworzenie związku umożliwi koordynację zadań, które dotychczas były rozproszone. Do zadań związku będzie należało m.in. kształtowanie polityki rozwoju, ładu przestrzennego oraz planowanie, integracja oraz rozwój publicznego transportu zbiorowego – deklarują posłowie.
– Jestem pewien, że wspólnota miast tworzących przyszły związek metropolitalny dobrze wykorzysta tę historyczną szansę – powiedział poseł sprawozdawca Jerzy Polaczek (PiS).
Początkowo formalne utworzenie metropolii śląskiej planowane było na 1 stycznia tego roku. Posłowie zdecydowali jednak, że metropolia zacznie działać dopiero od początku 2018 roku.
Sejm debatował w czwartek także na temat utworzenia metropolii poznańskiej. Posłowie zdecydowali jednak o zakończeniu prac nad projektem już na etapie pierwszego czytania.
Źródło: sejm.gov.pl, wprost.pl
Komentarze (0)