Tym razem nurt edukacji poprowadzi z Wielkich Jezior Mazurskich do Warszawy przez: Jeziora Mamry i Śniardwy, następnie rzekami Pisą, Narwią Bugiem i Wisłą. Na trasie odbywać się będą spotkania i konferencje prasowe m.in. do Węgorzewa, Giżycka, Rynu, Mikołajek, Piszu, Ostrołęki, Pułtuska i Warszawy.
W każdym porcie, marinie, na każdym brzegu przygotowywane są także wspólne akcje sprzątania. – Taki jest nasz cel, tzn. walka z zanieczyszczeniem i zaśmieceniem rzek i mórz. W moich rękach będzie wiosło, a w Waszych odpady – mówi kajakarz Dominik Dobrowolski i zachęca – Chodzi o to, aby odpady trafiały tam, gdzie trzeba, czyli po segregacji do odpowiednich pojemników.
Głównym celem wyprawy jest – jak co roku – apel do turystów przed wakacjami, aby nie śmiecili i dbali o czystość – wszędzie, gdzie będą odpoczywać, a szczególnie nad wodą.
Chroniąc rzeki, jeziora, Bałtyk przed zaśmieceniem warto pamiętać o zasadzie 5R.
- REDUCE – pierwsze „R” (redukuj, ograniczaj). Najważniejsze jest zmniejszenie ilości odpadów, czyli ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów, unikanie towarów nadmiernie opakowanych i jednorazowych o niskiej jakości, które szybko zamieniają się w śmieci.
- REUSE – drugie „R” (użyj ponownie, wykorzystaj). Przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktów, zmniejsza to skalę kupowania kolejnych towarów oraz powstających odpadów.
- RECYCLE – trzecie „R” (segreguj i przekaż do recyklingu). Zachęca do segregowania odpadów i następnie wykorzystywania ich w procesie recyklingu. Dobry przykład: z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru.
- RECOVER – czwarte „R” (odzyskuj, szczególnie energię zawartą w odpadach). Dobry przykład: energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut.
- RENEW – piąte „R” (odnawiaj). Wiele zasobów nieodnawialnych, np. węgiel czy ropa, już się wyczerpuje. Słońce i fotosynteza dają jednak ogromne możliwości. Przykładem może być np. produkcja nowej generacji tworzyw sztucznych nie z ropy naftowej, ale na bazie surowców odnawialnych, np z kukurydzy
Akcja organizowana jest przez Dominika Dobrowolskiego i Fundację PlasticsEurope Polska. Od trzech lat wyprawy także wspiera REKOPOL Organizacja Odzysku.
Rejs rozpoczął się 5 czerwca w Węgorzewie, by zakończyć się w Warszawie z wielkim finałem na Wiśle 19 czerwca 2017 r. Patronem medialnym jest czasopismo “Recykling” i Portal Komunalny. Szczegóły wyprawy na stronie www.recykling-rejs.pl.
Komentarze (0)