Sprzedaż biletów rozpoczęła się 26 czerwca – w kasach warszawskich wodociągów i na stronie internetowej. Druga transza biletów została udostępniona w Internecie 10 lipca i już po kilku minutach od rozpoczęcia sprzedaży wszystkie wejściówki zostały wykupione.
Mimo ograniczeń – wolno było kupić maksymalnie 4 bilety – wielu chętnych musiało obejść się smakiem. Niektórzy nie kryli rozczarowania, na fanpage’u Filtrów Warszawskich pan Piotr napisał: “Bilety rozeszły się dosłownie w sekundę, czekałem z zegarkiem w ręku. Bardzo proszę o informację czy będzie druga tura biletów, razem ze znajomymi czekaliśmy na wspólne zwiedzanie, mam nadzieję, że będzie jeszcze do tego okazja”.
Podobne oblężenie Filtry Warszawskie przeżywały także podczas tegorocznej Nocy Muzeów. – Dni otwarte w Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” są organizowane przez wodociągi warszawskie od kilkunastu lat – mówi Marzena Wojewódzka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
– Zainteresowanie zwiedzaniem stacji jest bardzo duże, dlatego w tym roku wyjątkowo zwiększyliśmy pulę biletów o dodatkowe 180 sztuk. Sprzedaż wszystkich biletów została już zakończona – wyjaśnia Marzena Wojewódzka.
Historia i dobry smak
Najstarszy w Warszawie zakład uzdatniania wody w 2012 r. na mocy rozporządzenia Prezydenta RP został uznany za pomnik historii. W trakcie wycieczek udostępniane są historyczne obiekty stacji, które nadal zachwycają kunsztem architektonicznym i precyzją wykonania – zabytkowy kompleks budynków na terenie zakładu uznawany jest za perłę architektury przemysłowej XIX wieku.
Program zwiedzania obejmuje m.in. wizytę w najstarszym filtrze powolnym z 1886 roku oraz Zakładzie Filtrów Pospiesznych z lat 30. ubiegłego wieku, a także w muzeum wodociągów i kanalizacji. Spragnieni zwiedzający mogą się napić zimnej warszawskiej kranówki.
Liczy się bezpieczeństwo
W tym roku do chętnych trafiło ogółem 1040 biletów. Marzena Wojewódzka z Centrum Prasowego MPWiK w Warszawie podkreśla, że to względy bezpieczeństwa regulują liczbę zwiedzających, liczebność grup i terminy wycieczek. Podstawową funkcją zakładu jest uzdatnianie wody dostarczanej blisko połowie mieszkańców aglomeracji warszawskiej, o tym musimy pamiętać – dodaje.
Komentarze (0)