Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Prąd z metanu

Prąd z metanu
21.08.2008, o godz. 13:28
czas czytania: około 3 minut
0

W ramach modernizacji górnictwa w projekcie kogeneracyjnym w Zagłębiu Donieckim wykorzystane zostaną silniki gazowe Jenbacher produkowane przez GE Energy, służące do produkcji energii w miejscu zapotrzebowania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Spółka Krasnoarmejskaja Zapadnaja, do której należy kopalnia w okolicach Krasnoarmiejska w Donieckim Zagłębiu Węglowym, podpisała umowę ramową z GE Energy. W ramach umowy w kopalni zainstalowane zostanie do 20 agregatów kogeneracyjnych z silnikami GE Jenbacher. Silniki o całkowitej zdolności produkcyjnej 129 MW będą wykorzystywać metan z kopalni, pokrywając wewnętrzne zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną.

Realizacja projektu umożliwi redukcję emisji gazów i poprawi bezpieczeństwo pracy w kopalni. Dzięki wykorzystaniu gazu zawierającego metan do produkcji energii, mniejsza jego ilość będzie mieszać się z tlenem i tworzyć potencjalnie wybuchową mieszankę – jedno z bardziej istotnych zagrożeń w pracy górnika. W ramach nowej inicjatywy w kopalni zainstalowany zostanie również ulepszony system wentylacji, co w jeszcze większym stopniu poprawi bezpieczeństwo pracowników.

Choć w Europie Środkowej i Wschodniej wiele kopalń węgla tradycyjnie wykorzystuje niewielką ilość metanu do wytwarzania energii, Ukraina stała się regionalnym liderem
w zakresie instalacji najnowszej technologii i popularyzacji wykorzystania tego gazu do generowania energii elektrycznej. Ukraina, jeden z największych w Europie producentów węgla, jest również członkiem-założycielem międzynarodowej inicjatywy Methane-to-Markets (M2M), wspierającej tanie odzyskiwanie i wykorzystanie metanu – gazu, który ma istotny wpływ na powstawanie efektu cieplarnianego.

Wykorzystanie gazu do produkcji energii elektrycznej w miejscu zapotrzebowania oznacza znaczne korzyści ekonomiczne. Gdy projekt w kopalni Krasnoarmejskaja Zapadnaja osiągnie pełną zdolność operacyjną, potencjalnie może zmniejszyć emisję metanu o równowartość dwóch milionów ton dwutlenku węgla rocznie, co kwalifikuje obiekt do uzyskania certyfikatów handlu dwutlenkiem węgla.

„Ukraina zachęca kopalnie do modernizacji działalności, w tym do wykorzystania gazu kopalnianego jako nowego źródła energii elektrycznej, przynoszącego poprawę wydajności energetycznej oraz wspierającego realizację narodowych celów gospodarczych oraz celów związanych z bezpieczeństwem energetycznym” – powiedział Rod Christie, Prezes GE Energy w Europie Centralnej i Wschodniej. „GE pomaga producentom węgla w realizacji tych celów dzięki dostawom specjalistycznych silników gazowych GE Jenbacher, które umożliwiają obniżenie kosztów zużycia energii oraz redukcję emisji metanu”.

Wykonawca zamówienia na realizację projektu energetycznego, firma Sinapse CHNPP z Kijowa podpisała umowę ramową na instalację do 20 3-megawatowych systemów JMS 620 GS-S.L. GE, specjalnie przystosowanych do wykorzystania gazu kopalnianego o niskiej zawartości metanu. Sinapse jest także autoryzowanym dystrybutorem silników GE Energy Jenbacher na Ukrainie. Firma Sinapse będzie świadczyć również długoterminowe usługi serwisowania silników gazowych Jenbacher. Agregaty kogeneracyjne będą funkcjonować równolegle do lokalnej sieci energetycznej. Cała instalacja będzie generować odpowiednio 60,9 MW energii elektrycznej i 67,8 MW energii cieplnej. Dostawa kontenerów z silnikami GE Jenbacher ma nastąpić między 2008 a 2011 rokiem. GE ma dostarczyć także pełen system wykorzystania ciepła, system chłodzenia awaryjnego, kontroli i synchronizacji oraz dokonać rozruchu instalacji.

Ukraińska branża górnicza złożyła jak dotąd zamówienia na 44 silniki gazowe GE Jenbacher J620 GS do kilku projektów wykorzystania gazu kopalnianego.

źródło: GE Energy

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024