„Drobinka Śmieszynka, czyli przygody kropelki wody”, wyd. Bajka
Ta bajka jest idealna dla małych, ciekawych świata podróżników. Pełna humoru i anegdot opowieść przedstawia wędrówkę kropli wody dookoła świata. Śmieszynka przylatuje na ziemię jako płatek śniegu z „siódmego nieba”. Podczas podróży przechodzi zmiany i przemierza cały glob od bieguna do bieguna przez równikowe pustynie i lasy tropikalne w porze deszczowej. Kropelka wody nurkuje w oceanach, drąży skały, tworzy stalagmity i stalaktyty, pływa w źródłach, rzekach i wodospadach. Przyjaźni się z różnymi gatunkami zwierząt – nawet z tymi, które nie potrafią pływać, a także z roślinami niepotrzebującymi jej zbyt wiele, tak jak kaktusy i sukulenty. Każdy mały czytelnik, który zaprzyjaźni się z kropelką wody Śmieszynką, spojrzy na świat z jej perspektywy i wyruszy z nią w podróż, podczas której z pewnością pozna wiele tajemnic naszej planety. To świetna książkowa propozycja dla dzieci, które marzą o dalekich wyprawach i fascynujących przygodach.
„Metryka nocnika”, wyd. Albus
Ta publikacja wymyka się z wszelkich ram, do których przywykliśmy w przypadku książek edukacyjnych. Tematyka fekaliów, toalety, kanalizacji i jej historii przez większość uważana jest za obrzydliwą. Iwona Wszoła w swojej książce w zabawny i mądry sposób przekonuje, że „wszystko trzyma się kupy” (słowo to weszło przecież do języka w wielu znaczeniach), a WC to miejsce, które nikomu nie jest obce. „Metryka nocnika” to zbiór historycznych faktów i zabawnych opowieści o tym, jakie znaczenie w historii i życiu ludzkości mają kanalizacja, higiena i czysta woda. Książka zawiera dziewięć rozdziałów, w których opisane są dzieje sanitariatów i sposoby na radzenie sobie z nieczystościami od prehistorii, aż do dziś. Strony okraszone są komiksowymi ilustracjami, klimatem wpisującymi się w omawianą epokę. Dzięki takiej formie przekazu informacje z pewnością zaciekawią nie tylko małych czytelników i wodociągowców.
„Ekologia dla każdego. 100 sposobów na to, jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne”, wyd. National Geographic
Choć okładka książki nie zachęca do zajrzenia do środka i bardziej przypomina materiały z konferencji, to jej zawartość może zachwycić. Publikacja National Geographic zawiera 100 praktycznych porad, jak zmienić swoje codzienne nawyki na takie, które będą bardziej przyjazne dla środowiska. Pośród nich znajdziemy około 20 przystępnych rad, pozwalających na oszczędność wody. Autorki książki – Kim McKay i Jenny Bonnin – w prosty sposób pokazują, jak wprowadzenie drobnych zmian w życiu codziennym – podczas kąpieli, spłukiwania toalety, zmywania, podlewania roślin, ale i w trakcie podejmowania decyzji zakupowych – może wpłynąć na oszczędność wody, a zarazem naszych pieniędzy. Kolorowe zdjęcia sprawią, że publikacja zainteresuje także najmłodszych.
„Draka Ekonieboraka”, wyd. Albus
Zabawna książeczka pełna kolorowych ilustracji w całości napisano rymem. Głównym bohaterem jest Profesor Sumienie, który wyjaśnia każdemu tzw. Ekonieborakowi, czyli osobie popełniającej ekologiczne grzechy, jak należy zmienić swoje przyzwyczajenia, aby zaszła w nas EKOprzemiana. Praktyczne rady przedstawiono w syntetyczny i prosty sposób na rysunkowych infografikach, co czyni je atrakcyjnymi dla starszych i zrozumiałymi dla tych dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać. Dla znudzonych dłuższym czytaniem przygotowano także rebusy i łamigłówki, dzięki którym mały czytelnik dowie się, w jaki sposób segregować odpady, jak długo myć zęby i dlaczego, jak się zachowywać w toalecie oraz jak opiekować się psem, aby nie niszczyć otaczającego nas środowiska. Mądra książka w wyjątkowo atrakcyjnym wydaniu.
Komentarze (0)