– Jest to najstarsze tego typu znalezisko w Tychach. Ze względu na brak kontekstu archeologicznego nie można precyzyjnie określić lat powstania znalezionego fragmentu. Prawdopodobnie pochodzi z późnych lat 80-tych XIX wieku, na kiedy przypada szybki rozwój gospodarczy miasta, powstanie browaru obywatelskiego oraz fabryki celulozy. Dzięki czujności wykonawców miasto jest bogatsze o cenne historyczne wykopalisko – mówi Jarosław Święcicki, archeolog prowadzący nadzór prac w ramach projektu „Gospodarka ściekowa w Tychach”.
– Podczas prowadzenia rozległej inwestycji musimy być przygotowani na takie wydarzenia na placu budowy – mówi Zbigniew Gieleciak, Pełnomocnik ds. realizacji projektu – z tego powodu niezbędne jest zapewnienie nadzoru wykwalifikowanych ekspertów, takich jak archeolog, hydrolog, geodeta czy też specjaliści ds. ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej. Dzięki temu możemy odpowiednio reagować na takie sytuacje – dodaje Zbigniew Gieleciak.
Znalezisko zostało wydobyte oraz właściwie zabezpieczone. Zabytkowy odcinek wodociągu już niebawem będzie można oglądać w Muzeum Miejskim w Tychach.
fot. ILF Consulting Engineers
Komentarze (0)