Medale wręczane uczestnikom igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 r. będą wykonane z metali szlachetnych uzyskanych w procesie recyklingu telefonów komórkowych i innych popularnych gadżetów elektronicznych.
Kontenery do zbiórki m.in. starych telefonów, żelazek, czy aparatów cyfrowych stanęły już kwietniu w 2017 r. w japońskich miastach. W 2,4 tys. placówek największego w kraju operatora telefonii komórkowej oraz w wielu biurach również ustawiono specjalnie oznakowane pojemniki, do których można wrzucać zużyty sprzęt.
Od początku projektu do końca sierpnia 2017 r. zebrano ok. 536 ton drobnego sprzętu z gospodarstw domowych, w tym telefonów komórkowych. Operator komórkowy zebrał natomiast ok. 1,3 mln telefonów.
Od 1 września 2017 r. w projekcie uczestniczy 1136 gmin. Jak informują koordynatorzy projektu “Będziemy nadal rozwijać efektywną zbiórkę, podczas różnego rodzaju wydarzeń, we współpracy z samorządami lokalnymi”.
Komitet organizacyjny liczy, że dzięki ogólnokrajowej zbiórce uda się odzyskać nawet do 8 ton metali (w tym 40 kg złota, prawie 5 ton srebra i ponad 2,9 ton brązu), które po odpowiednim przetworzeniu pozwolą uzyskać 2 tony docelowego materiału, co umożliwi wykonanie 5 tys. medali dla olimpijczyków i paraolimpijczyków.
Więcej o projekcie:
Warto przypomnieć, że także w Vancouver (2010) oraz Rio de Janeiro (2016) do produkcji olimpijskich trofeów wykorzystywano surowce z recyklingu. W przypadku Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang 2018, nie podano, czy medale powstawały z odzyskanych surowców wtórnych.
Komentarze (0)