Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

W Krakowie stanęła instalacja Smog Free Tower. To symbol walki o czyste powietrze

W Krakowie stanęła instalacja Smog Free Tower. To symbol walki o czyste powietrze
15.02.2018, o godz. 11:45
czas czytania: około 2 minut
0

W Krakowie odsłonięto największy oczyszczacz powietrza na świecie. Siedmiometrowe instalacja autorstwa holenderskiego projektanta Daana Roosegaarde’a stanęła w parku Jordana. Będzie dostępna przez dwa miesiące.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Czasowa ekspozycja Smog Free Tower powstała w ramach Smog Free Project. Do oczyszczania powietrza wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji powietrza. Może je filtrować w ilości około 30 tys. m3 na godzinę i w ciągu jednego dnia wyeliminować zanieczyszczenia z dzielnicy miasta wielkości holenderskiego Rotterdamu. Tam wieża autorstwa Roosegaarde’a już stała. Działanie Smog Free Tower zostało potwierdzone badaniami prowadzonymi przez politechnikę w Eindhoven.

Smog Free Tower wciąga smog górą, dołem wypuszczając oczyszczone w około 75 procentach powietrze. Zużywa do tego stosunkowo mało prądu – 1,4 kW, czyli mniej więcej tyle ile czajnik elektryczny. Dzięki umiejscowionej w środku turbinie wiatrowej sama produkuje zasilającą ją energię elektryczną. Z prasowanych pod wysokim ciśnieniem pyłków powstaje niewielka kostka. Z niej można wyprodukować choćby biżuterię.

Studio Roosegaarde’a trzy lata opracowywało działający prototyp Smog Free Tower. Oprócz Rotterdamu wieża stała m.in. w Pekinie. Autor otrzymywał propozycje współpracy z koncernami, ale – jak sam zapewnia – wynalazek ma przede wszystkim służyć mieszkańcom zanieczyszczonych przez smog miast. Stąd współpraca z władzami, możliwość wynajmowania wieży (a przez to obniżanie kosztów). Teraz Holender planuje sposoby połączenia Smog Free Tower z systemami oczyszczania ścieków. Podkreśla, że wieża nie rozwiąże problemu smogu, bo jego eliminowanie musi przede wszystkim oznaczać wymianę źródeł ciepła.

O próbach umiejscowieniach Smog Free Tower mówiło się w kontekście warszawskiej Białołęki. Do Krakowa wieża nie trafiła przypadkowo. Według raportu WHO z 2016 r. stolica Małopolski znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Władze miasta zapewniają, że to też jedno z pierwszych miast w Polsce, które rozpoczęło walkę ze smogiem. Ponad dwa lata temu radni zdecydowali o wprowadzeniu zakazu ogrzewania domów węglem i drewnem.

Wcześniej krakowscy radni odrzucili pomysł usytuowania Smog Free Tower w mieście. Teraz pomógł partner prywatny – ING Bank Śląski, który w ogłoszonej w grudniu 2017 r. deklaracji zobowiązał się do wspierania projektów związanych z walką z zanieczyszczeniami.

Krakowianie będą mogli oglądać instalację od czwartku, 15 lutego do połowy kwietnia.

Źródła: kraków.pl, newsweek.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024