Ocenia się, że 95 proc. terytorium Iranu jest dotkniętych klęską suszy. Około 50 milionów mieszkańców nie ma stałego dostępu do wody i z tego powodu mogą być nawet zmuszeni do opuszczenia swoich domów, co z pewnością spowodowałoby kolejną klęskę humanitarną w tym rejonie świata.
Oświadczenie premiera Izraela
Netanjahu powiedział w oświadczeniu, że złoży Iranowi bezprecedensową ofertę dotyczącą wody. Zaoferował przekazanie technologii i rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie skutków katastrofalnej suszy.
Zwrócił uwagę, że Iran nie znalazł dotąd rozwiązania problemu, a to rozwiązanie ma Izrael. Problem w tym, że oba kraje są od lat w konflikcie i nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych, a do tego prowadzą skryte działania militarne przeciw sobie. Izrael np. bombardował i bombarduje instalacje przemysłowe Iranu, a Iran wspiera arabskie organizacje zbrojne walczące z Izraelem jak np. Hamas czy Hezbollah.
Today I made an unprecedented offer to Iran that can help save countless lives.
For more information:https://t.co/8DJHABqYEYhttps://t.co/PCrkkFn4vC pic.twitter.com/8mDsNWoVNR
— PM of Israel (@IsraeliPM) June 10, 2018
– Chociaż Iran mówi „Śmierć Izraelowi”, to ja i mój kraj mówimy „chcemy pomóc” i oferujemy nasze rady i technologie, które pozwolą Wam rozwiązać problem braku wody wywołany katastrofalną suszą – powiedział Netanjahu. – Naród irański jest ofiarą reżimu, który odmawia mu dostępu do życiodajnej wody. Ale Izrael chce wesprzeć naród irański – dodał.
Ponieważ naukowcy izraelscy nie mogą odwiedzać Iranu, a Irańczycy nie jeżdżą do Izraela, to Izrael postanowił pomóc przez telewizję i internet. Na izraelskich stronach internetowych zostały umieszczone informacje o klęsce suszy i niedoborze wody w Iranie, które opracowano w języku perskim.
Strona izraelska zapowiedziała też uruchomienie stacji telewizyjnej nadającej w języku perskim, w której będzie prezentowane izraelskie „know-how” w obszarze gospodarki wodnej i rolnictwa, czyli technologie odzyskiwania wody ze ścieków i sposoby uprawy roślin w okresie suszy.
Konflikt wciąż wisi na włosku
Izrael jest od wielu lat w konflikcie z Iranem i innymi krajami arabskimi rejonu Zatoki Perskiej. Stałe zagrożenie militarne ze strony sąsiadów oraz izolacja gospodarcza zmusiły ten kraj do kupowania lub produkowania u siebie najnowszych technologii przemysłowych i wojskowych.
Z powodu problemów z dostępem do wody słodkiej Izrael opracował, zbudował i wykorzystuje najnowsze technologie odsalania wody morskiej oraz oczyszczania ścieków i ponownego wykorzystania wody pościekowej. Władze Izraela zapewniają, że przetwarzają 90 proc. ścieków. Najnowocześniejsze technologie zastosowano także w rolnictwie, uprawy owoców i warzyw pojawiły się nawet na obszarach pustynnych, gdzie doprowadzono wodę. Arbuzy, pomidory i bakłażany z tych upraw są uważane za najsmaczniejsze w tym rejonie geograficznym.
Orędzie premiera Izraela z uznaniem przyjęły światowe media, jednak kraje Zatoki Perskiej uznały je za akcję propagandową wymierzoną w rząd Iranu. Warto poczekać i obserwować jak rozwinie się sytuacja i czy Izrael spełni swoje obietnice.
źródło: Gazeta Wyborcza/NY Times
fa
Komentarz #12303 dodany 2018-06-12 14:42:32
On Cię kamieniem, a Ty go chlebem?