Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W Sieradzu rozpoczęto odwierty geotermalne

W Sieradzu rozpoczęto odwierty geotermalne
sm
12.06.2018, o godz. 12:20
czas czytania: około 2 minut
1

Rozpoczęło się wiercenie odwiertu geotermalnego przy ulicy Zachodniej w Sieradzu. Wiertło ma dotrzeć na głębokość 1475 metrów. Celem inwestycji jest sprawdzenie składu i temperatury wody podziemnej oraz wydajności złoża.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Firma wykonująca odwiert ma 60 dni na sprowadzenie wiertła pod ziemię i kolejnych 60 na przeprowadzenie badań złoża. Prace na wiertni będą trwały 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu przez dwie zmiany. Wieża wiertnica ma 37 metrów wysokości, zasilana jest dwoma silnikami po 550 KM i ma udźwig 160 ton.

Oczekiwana wydajność odwiertu to od 100 do 150 metrów sześciennych wody na godzinę. Jej temperatura ma wynosić 60 a 65 stopni, a mineralizacja około 120 gramów na decymetr sześcienny.

Przy zastosowaniu różnych technologii, pomp ciepła czy wymienników pozwoli to na uzyskanie 7 megawatów energii rocznie. Prezydent Miasta Sieradza zakłada, ze woda geotermalna mogłaby zacząć ogrzewać mieszkania najpóźniej za dwa lata.

– Chcielibyśmy aplikować o kolejne środki, które pozwolą nam na sfinansowanie w 70% sieci ciepłowniczej. Wszystko jednak zależy od parametrów i wyników pracy  wykonawcy odwiertu – powiedział prezydent Paweł Osiewała.

– Geotermia daje nam, jako Miastu duże możliwości, nie tylko zapewniając ogrzewanie, czystsze powietrze i stabilność cen, ale też potencjał, jaki daje to, co pozostanie już po odebraniu energii. Chodzi o wodę solankową. Jedną z możliwości jest wykorzystanie jej do celów leczniczych i rehabilitacyjnych. Możliwe jest też wykorzystanie źródeł geotermalnych i wody solankowej przez przedsiębiorców, którzy chcieliby zainwestować na przykład w rekreację. Nie wykluczany też, że ta woda nie mogłaby przepływać przez baseny, które powstaną nad rzeką Wartą – dodał.

Całkowity koszt inwestycji to 13 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie w kwocie 10,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W 2017 r. NFOŚiGW przyznał Miastu Sieradz dotację na odwiert geotermalny. Sieradz znalazł się w gronie pierwszych czterech miast w Polsce (Sochaczew, Lądek Zdrój, Szaflary), które otrzymały dofinansowanie na tego typu projekt.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych”, nazwa zadania to „Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych na terenie miasta Sieradza”.

źródło: Sieradz.eu

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


wdasd

Komentarz #12302 dodany 2018-06-12 12:43:07

brawo, idźmy w geotermie a nie auta elektryczne! znów będziemy jedynie montownią a tak prace maja firmy geologiczne oraz polskie firmy budowlane

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024