Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Pawlak: Chcemy skupić się na promocji biopaliw

Pawlak: Chcemy skupić się na promocji biopaliw
04.09.2008, o godz. 8:48
czas czytania: około 2 minut
0

- Przedstawiamy nową wizję rozwoju energetyki w Polsce. Chcemy zwiększyć jej efektywność, a bezpieczeństwo energetyczne oprzeć na krajowych zasobach i odnawialnych źródłach. Kluczowe znaczenie będą miały również nowe technologie i ochrona środowiska - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas konferencji prezentującej projekt „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Spotkanie odbyło się 3 września br. w Ministerstwie Gospodarki. Podczas konferencji wicepremier Pawlak zaprezentował priorytety „Polityki”, zgodnie z którymi bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte zostanie na wykorzystaniu krajowych źródeł energii. – Dla zapewnienia nieprzerwanych dostaw surowców istotna jest bowiem nie tylko dywersyfikacja ich kierunków, ale także zastosowanie różnych technologii, takich jak ogniwa paliwowe na węgiel – powiedział.

Zdaniem wicepremiera konieczne jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym kraju. – Chcemy skupić się na promocji biopaliw, skierowanej w szczególności do mieszkańców dużych miast – zapowiedział. – Planujemy również w większym stopniu wykorzystać w Polsce energię geotermalną, której mamy pod dostatkiem – dodał.

Warunkiem przeprowadzenia reformy sektora energetycznego jest także, według wicepremiera Pawlaka, kształtowanie konkurencyjnych rynków paliw i energii. – Nie możemy zakłócać ich rozwoju poprzez zbędne decyzje administracyjne. Zależy nam ponadto na ułatwieniu użytkownikom zmiany dostawcy energii elektrycznej i gazu – podkreślił.

Zaznaczył także, że Polska poczyniła duże postępy w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla i siarki oraz związków azotu. – Zużywamy również coraz mniej energii w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Będziemy jednak nadal wspierać wprowadzanie czystych technologii w energetyce i przemyśle, takich jak zgazowanie węgla. Polska jest również zaangażowana w budowę elektrowni Ignalina II na Litwie – powiedział.

Przypomniał ponadto, że Polska jest inicjatorem spotkania przedstawicieli krajów emitujących najwięcej gazów cieplarnianych, które odbędzie się przy okazji tegorocznej konferencji klimatycznej w Poznaniu. – Same przepisy prawne nie poprawią ochrony środowiska. Dlatego ważne jest dochodzenie do globalnych porozumień sektorów wywierających największy wpływ na zmiany klimatu – zaznaczył.

Projekt „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku” można pobrać tutaj

źródło: mg.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024