Zdaniem wicepremiera konieczne jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym kraju. – Chcemy skupić się na promocji biopaliw, skierowanej w szczególności do mieszkańców dużych miast – zapowiedział. – Planujemy również w większym stopniu wykorzystać w Polsce energię geotermalną, której mamy pod dostatkiem – dodał.
Warunkiem przeprowadzenia reformy sektora energetycznego jest także, według wicepremiera Pawlaka, kształtowanie konkurencyjnych rynków paliw i energii. – Nie możemy zakłócać ich rozwoju poprzez zbędne decyzje administracyjne. Zależy nam ponadto na ułatwieniu użytkownikom zmiany dostawcy energii elektrycznej i gazu – podkreślił.
Zaznaczył także, że Polska poczyniła duże postępy w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla i siarki oraz związków azotu. – Zużywamy również coraz mniej energii w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Będziemy jednak nadal wspierać wprowadzanie czystych technologii w energetyce i przemyśle, takich jak zgazowanie węgla. Polska jest również zaangażowana w budowę elektrowni Ignalina II na Litwie – powiedział.
Przypomniał ponadto, że Polska jest inicjatorem spotkania przedstawicieli krajów emitujących najwięcej gazów cieplarnianych, które odbędzie się przy okazji tegorocznej konferencji klimatycznej w Poznaniu. – Same przepisy prawne nie poprawią ochrony środowiska. Dlatego ważne jest dochodzenie do globalnych porozumień sektorów wywierających największy wpływ na zmiany klimatu – zaznaczył.
Projekt „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku” można pobrać tutaj
źródło: mg.gov.pl
Komentarze (0)