Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Parlament Europejski chce zakazu plastiku jednorazowego użytku od 2021 r.

Parlament Europejski chce zakazu plastiku jednorazowego użytku od 2021 r.
sm
24.10.2018, o godz. 22:15
czas czytania: około 2 minut
0

Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku, takie jak talerzyki, słomki, patyki do balonów, patyczki do uszu, zostaną zakazane zgodnie z planami przyjętymi przez Parlament Europejski. Projekt przepisów został dzisiaj przyjęty przez Parlament Europejski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Do listy produktów zakazanych na rynku europejskim od 2021, posłowie dodali: produkty zrobione z plastiku ulegającego degradacji tlenowej, takie jak torby, czy opakowania oraz pojemniki fast-food zrobione ze spienionego polistyrenu.

Zużycie innych produktów, dla których nie istnieją zamienniki, powinno być ograniczane przez państwa członkowskie o, co najmniej 25%, do 2025 roku. Dotyczy to jednorazowych pudełek na burgery, kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody. Państwa członkowskie opracują krajowe plany promowania produktów nadających się do wielokrotnego użytku, a także do ponownego użycia i recyklingu.

Inne tworzywa sztuczne, takie jak butelki po napojach, będą musiały być zbierane oddzielnie i poddawane recyklingowi na poziomie 90% do 2025 roku.

Posłowie uznali, że mechanizmy ograniczania powinny objąć także odpady pozostające po produktach tytoniowych, zwłaszcza filtry papierosowe, zawierające plastik. Zostaną one zredukowane o 50% do 2025 roku i o 80% do 2030 roku.

Państwa członkowskie powinny także wypracować mechanizmy zapewniające zbieranie 50% zagubionych lub porzuconych narzędzi połowowych w ciągu roku, w celu recyklingu co najmniej 15% z nich do 2025 roku. Narzędzia połowowe stanowią 27% procent odpadów znajdowanych na europejskich plażach. Stanowią też znaczącą część wielkich wysp śmieciowych krążących w kilku miejscach na oceanach.

Sprawozdanie przygotowane przez Frédérique Ries (ALDE, BE), zostało przyjęte 571 głosami, do 53 przy 34 wstrzymujących się od głosu. Parlament jest gotowy do negocjacji z Radą, jak tylko państwa członkowskie przyjmą wspólne stanowisko w tej sprawie.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej ponad 80% zanieczyszczeń w morzu to plastik. Produkty objęte restrykcjami stanowią 70% wszystkich śmieci w morzu. Z powodu bardzo powolnego procesu rozkładu plastik akumuluje się w morzach, oceanach oraz na plażach, w UE i na świecie. Plastikowe odpady znajdowane są w ciałach zwierząt morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby oraz ptaki, ale także w ciałach ryb i mięczaków, stanowiących fragment ludzkiego łańcucha pokarmowego.

Źródło: Parlament Europejski

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024