Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Metan z potencjałem

Metan z potencjałem
09.09.2008, o godz. 8:12
czas czytania: około 2 minut
0

Eksperci oceniają, że potencjał do wykorzystania metanu w elektrociepłowniach jest w Polsce dziesięciokrotnie większy niż w Niemczech. Jednak polski rynek sprzedaży silników na metan jest wciąż niewielki - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Naturalnym reaktorem wytwarzającym metan są składowiska odpadów, także kopalnie mają ten gaz za darmo – uwalnia się w trakcie wydobywania węgla. Rocznie jest to nawet 1 mld m sześc., a tylko 15 proc. z tego jest wykorzystywane na cele energetyczne. Tymczasem metan ma 21-krotnie większy wpływ na efekt cieplarniany od dwutlenku węgla i rząd już przygotowuje przepisy podnoszące opłaty za jego emisję.

General Electric, który przejął austriackiego producenta Jenbachera, spodziewa się, że silniki na gaz staną się jednym z jego sztandarowych produktów – informuje "Rzeczpospolita". Do produkcji energii z metanu zabierają się także firmy mające problem z odpadkami: oczyszczalnie ścieków i gorzelnie, a także zakłady potrzebujące dużo ciepła, np. szklarnie. W procesie fermentacji powstaje gaz do produkcji energii elektrycznej, a gorąca para i woda są wykorzystywane w procesach produkcyjnych. Silniki mogą wykorzystywać gaz nawet z resztek z restauracji.

Polski rynek sprzedaży silników na metan wart jest jednak zaledwie kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. GE największy kontrakt podpisał ze spółką Agrogaz, w której udziały ma Jan Kulczyk. Miała ona produkować ciepło i energię elektryczną przy gorzelni w Liszkowie, ale elektrociepłownia o mocy 2,2 MW nie rozpoczęła pracy, bo zakład stoi.

Znacznie bardziej aktywne są firmy na Ukrainie. Kopalnia w Donieckim Zagłębiu Węglowym zamówiła silniki do produkcji 129 MW energii. Będą wykorzystywać metan, aby zaspokoić własne zapotrzebowanie kopalni na prąd i ciepło. Wartość kontraktu to ponad 100 mln euro.

źródło: Rzeczpospolita

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024