Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Metan z potencjałem

Metan z potencjałem
09.09.2008, o godz. 8:12
czas czytania: około 2 minut
0

Eksperci oceniają, że potencjał do wykorzystania metanu w elektrociepłowniach jest w Polsce dziesięciokrotnie większy niż w Niemczech. Jednak polski rynek sprzedaży silników na metan jest wciąż niewielki - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Naturalnym reaktorem wytwarzającym metan są składowiska odpadów, także kopalnie mają ten gaz za darmo – uwalnia się w trakcie wydobywania węgla. Rocznie jest to nawet 1 mld m sześc., a tylko 15 proc. z tego jest wykorzystywane na cele energetyczne. Tymczasem metan ma 21-krotnie większy wpływ na efekt cieplarniany od dwutlenku węgla i rząd już przygotowuje przepisy podnoszące opłaty za jego emisję.

General Electric, który przejął austriackiego producenta Jenbachera, spodziewa się, że silniki na gaz staną się jednym z jego sztandarowych produktów – informuje "Rzeczpospolita". Do produkcji energii z metanu zabierają się także firmy mające problem z odpadkami: oczyszczalnie ścieków i gorzelnie, a także zakłady potrzebujące dużo ciepła, np. szklarnie. W procesie fermentacji powstaje gaz do produkcji energii elektrycznej, a gorąca para i woda są wykorzystywane w procesach produkcyjnych. Silniki mogą wykorzystywać gaz nawet z resztek z restauracji.

Polski rynek sprzedaży silników na metan wart jest jednak zaledwie kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. GE największy kontrakt podpisał ze spółką Agrogaz, w której udziały ma Jan Kulczyk. Miała ona produkować ciepło i energię elektryczną przy gorzelni w Liszkowie, ale elektrociepłownia o mocy 2,2 MW nie rozpoczęła pracy, bo zakład stoi.

Znacznie bardziej aktywne są firmy na Ukrainie. Kopalnia w Donieckim Zagłębiu Węglowym zamówiła silniki do produkcji 129 MW energii. Będą wykorzystywać metan, aby zaspokoić własne zapotrzebowanie kopalni na prąd i ciepło. Wartość kontraktu to ponad 100 mln euro.

źródło: Rzeczpospolita

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024