W pierwszym tygodniu września br. upłynął termin zgłaszania uwag do przedstawionych przez Ministerstwo Gospodarki Tez do dyskusji nad Polityką energetyczną Polski do roku 2030 oraz do wstępnego projektu Polityki energetycznej Polski – Strategia do 2030 roku.
Do ostatniej chwili Koalicja Klimatyczna, pod przewodnictwem Andrzeja Kassenberga – prezesa Instytutu na rzecz Ekorozwoju – prowadziła prace nad przedstawionymi przez rząd propozycjami. Koalicja zachęca polski rząd do poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań przy tworzeniu i planowaniu polityki energetycznej i wskazuje najbardziej opłacalne obszary energetycznych inwestycji, które pozwolą w znacznym stopniu zredukować emisję gazów cieplarnianych. Warto przypomnieć, że od 2013 r. uprawnienia do emisji CO2 będą kupowane na aukcjach, które będzie prowadził także rząd polski, uzyskując z tego znaczne korzyści.
Koalicja zwraca uwagę, że:
- zainwestowanie 1,2 mld euro w oszczędzanie energii mogłoby zmniejszyć potrzeby zakupu uprawnień do emisji o 17 mln ton CO2 rocznie – wybudowana za tą sumę elektrownia jądrowa pozwoliłaby na zmniejszenie ilości uprawnień do zakupu zaledwie o 3,5 mln ton CO2
- zainwestowanie ok. 10 mld euro w energetykę wiatrową, pozwoliłoby na pozyskiwanie około 10.000 MW energii, co oznaczałoby zasadniczy wzrost energetyki odnawialnej niepotrzebującej zakupu uprawnień – żeby wybudować elektrownię jądrową o takiej samej mocy, trzeba zainwestować co najmniej dwa razy więcej.
Ponadto w przedstawionym dokumencie Kaolicjanci zwracają uwagę na potrzebę rozwinięcia i doprecyzowania wielu przedstawionych w rządowym projekcie zapisów. Przypominają także o konieczności opracowania prognozy oddziaływania na środowisko końcowego projektu polityki energetycznej i przedstawienia go do dalszych konsultacji społecznych.
źródło: Instytut na rzecz Ekorozwoju
Komentarze (0)