Ruszyło sprzątanie najwyższego wysypiska świata - Mount Everest

Ruszyło sprzątanie najwyższego wysypiska świata - Mount Everest
szp
24.01.2019, o godz. 9:22
czas czytania: około 2 minut
0

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie Mount Everestu. O północy szczyt został zamknięty. Według ostatnich szacunków każdego roku przybywa tam ok. 120-130 ton śmieci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nie pomagają ogromne kary finansowe dla porzucających śmieci na Mount Everest wspinaczy. Problem narasta, a próby sprzątania góry w czasie, gdy przebywają na niej himalaiści, okazały się niewystarczające. Akcja będzie niezwykle trudna, bo tylko w tzw. strefie śmierci wciąż zalega 55 ton śmieci. Sytuacja najgorzej wygląda w obozie II.

Do tej pory nie pomagały restrykcyjne kary dla uczestników wypraw wchodzących na szczyt od nepalskiej strony, którzy otrzymują gigantyczne worki na śmieci, a utrata każdego kilograma z wyposażenia obarczona jest studolarową karą płaconą po powrocie.

Po chińskiej stronie otwarto specjalne stacje do sortowania, recyklingu i niszczenia odpadów – najczęściej plastikowych opakowań, puszek, ale także sprzętu kuchennego, namiotów i zbiorników na tlen. To również nie wystarczyło, więc Chiny zdecydowały o ograniczeniu liczby wspinaczy o 1/3, a w ramach sprzątania szczyt zostanie częściowo zamknięty od północnej strony.

Ograniczenia wprowadzone zostaną też od strony Tybetu. Sezon wspinaczkowy będzie trwał tylko wiosną (w pozostałe pory roku ta strona zostanie zamknięta), a łączna liczba atakujących szczyt od tej strony zostanie zredukowana do 300.

Z roku na rok na Mount Evereście rosła liczba wspinaczy. Dziś góra i jej okolice nazywane są “najwyższym wysypiskiem śmieci”. Problem staje się jeszcze bardziej widoczny, ponieważ ocieplenie klimatu i topniejący śnieg odsłaniają odpady, które na szczycie leżały od 65 lat. Do tej pory z góry zniesiono ok. 25 ton śmieci i ponad 15 ton odpadów pochodzenia ludzkiego.

W trakcie akcji oczyszczania Mount Everestu zniesione zostaną również ciała himalaistów, którzy zginęli powyżej 8 tys. metrów. Tylko w 2017 r. w drodze na szczyt zginęło sześć osób.

Źródło: nauka.rocks

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2025