Reprezentanci Uniwersytetu Ekonomicznego działający w organizacji Enactus wpadli na pomysł opracowania innowacyjnego filtra, który ma za zadanie oczyszczać wodę z farmaceutyków, a tym samym poprawiać jej jakość.
Nie wiemy, co pijemy
63% wód podziemnych jest zanieczyszczonych farmaceutykami, a ich poziom w wodzie wodociągowej może wzrosnąć do 2030 r. aż o 2/3. Pijąc herbatę czy gotując obiad, za każdym razem spożywamy niebezpieczne substancje, pochodzące m.in. z antybiotyków czy leków przeciwbólowych. Może to doprowadzić do wielu negatywnych skutków, m.in. zmniejszenia płodności lub lekoodporności.
Zespół studentów obrał za cel zapewnienie czystej i bezpiecznej wody, poprzez stworzenie technologii, która zatrzymywałaby farmaceutyki i inne, niebezpieczne substancje. Obecnie trwają testy nad prototypem filtra. Jeżeli spełni oczekiwania badaczy i będzie skuteczny w filtrowaniu niebezpiecznych substancji, przede wszystkim farmaceutyków, rozpocznie się jego masowa produkcja. Jego wejście w rynek studenci planują na II. połowę 2020 roku.
Szansa na globalny sukces
Rozwiązanie opracowano w ramach projektu „WaterFilter”, który został doceniony w polskim środowisku naukowo-biznesowym. 3 czerwca br. w Warszawie rywalizując z innymi zespołami z całej Polski wygrał konkurs krajowy na najlepszy projekt mający realny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na społeczeństwo, w którym żyjemy.
Dzięki wygranej studenci mają możliwość zaprezentowania swojego osiągnięcia na prestiżowej, światowej edycji tego konkursu w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, już we wrześniu tego roku na tle 36 innych krajów (Enactus World Cup 2019).
Jednak żeby tego dokonać, niezbędna jest pomoc. Trzydniowy konkurs w sercu Doliny Krzemowej generuje olbrzymie koszty, na które studenci nie mogą sobie pozwolić. Dlatego na portalu zrzutka.pl powstała możliwość wsparcia zespołu i przyczynienia się do ich sukcesu.
Nazwa czego?
Komentarz #20623 dodany 2019-08-23 10:22:53
Nie wiem, co tu jest profesjonalne, ale nie jest to na pewno ten tekst! Co on mówi?Żadnych konkretów! Co za farmaceutyki/ Jerst ich tysiące, jeżeli nie miliony. Gdzie one są w wodach głębinowych i jak się tam znalazły? Kto je zmierzył i ile czego jest? Co to za materiały w filtrach, które wszystko wyłapują? I po co ten wynalazek się wywozi za granicę na koszt polskiego podatnika? Aby obdarować za frajer wynalazców z Doliny Krzemowej? Autor tej notatki nie zrobił dobrej przysługi tej sympatycznej grupie młodych ludzi. Szkoda.