W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele 23 krajów, odpowiedzialnych za 80 proc. emisji CO2 na świecie. Ministrowie ds. gospodarki i przemysłowcy będą dyskutować o najlepszych metodach ograniczania zmian klimatu. Efektem rozmów ma być stworzenie nowych możliwości współpracy wewnątrz i pomiędzy sektorami, która skutkować będzie ograniczeniem emisji globalnych. Jednym z instrumentów, który może być wykorzystywany w tym celu, jest transfer i wdrażanie nowych, przyjaznych środowisku technologii.
Przemysł energochłonny będą reprezentować m.in. producenci aluminium, stali i cementu, którzy odpowiadają za ok. 11 proc. globalnej emisji. Spotkanie służyć będzie zatem także promocji współpracy publiczno-prywatnej podczas tworzenia polityki dot. zmian klimatu.
Podczas dyskusji zostanie wzięty pod uwagę również głos organizacji zrzeszających energochłonnych producentów. Należą do nich m.in. Międzynarodowy Instytut Aluminium, który reprezentuje ponad 80 proc. światowej produkcji aluminium i Międzynarodowy Instytut Żelaza i Stali (75 proc. globalnej produkcji stali). Dotychczas realizowane przez nie programy, takie jak „Inicjatywa Aluminium dla Przyszłych Pokoleń” i „Program przełamania CO2”, wpisują się w założenia spotkania „Summit on Sectoral Cooperation”.
źródło: mg.gov.pl
Komentarze (0)