Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Wiatraki „za chwilę” ruszą? Kolejna zapowiedź ministerstwa

Wiatraki „za chwilę” ruszą? Kolejna zapowiedź ministerstwa
szp
05.12.2019, o godz. 11:19
czas czytania: około 2 minut
2

Podczas konferencji prasowej w Katowicach Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju kolejny raz zapowiedziała nowelizację ustawy odległościowej. Nowe przepisy mają ułatwić inwestycje w farmy wiatrowe na morzu i na lądzie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– Za chwilę pod obrady Rady Ministrów trafi ustawa o inwestycjach offshore’owych, czyli farmy wiatrowe na Bałtyku. Będziemy zajmować się też nowelizacją ustawy wiatrowej – tzw. 10H, odległościowej – która ułatwi inwestycje wiatrowe na lądzie, przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów wspólnot lokalnych. Już dzisiaj zapraszamy samorządy do dyskusji – mówiła minister Emilewicz.

Związek Gmin Wiejskich RP uważa, że to gminy powinny na powrót otrzymać władztwo w sprawie niższego kryterium odległościowego w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem ZGW RP kryterium dziesięciokrotności wysokości wiatraka powinno być obniżane przy głosie co najmniej 3/5 radnych.

– Tak wysoki próg zagwarantuje szeroką akceptację społeczności lokalnej dla inwestycji związanych z energią wiatrową – pisał w swoim stanowisku ZGW RP.

Nie po raz pierwszy

Obowiązujące przepisy tzw. ustawy odległościowej określa, że wiatraki można stawiać od najbliższych zabudowań w odległości nie mniejszej niż dziesięciokrotna wysokość wiatraka (wraz z łopatami).

Choć w październiku w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, minister Emilewicz stwierdziła, że w Polsce istnieją tereny, na których możliwa jest ich lokalizacja (za przykłady podając np. pogórnicze rekultywowane obszary wschodniej Wielkopolski), obowiązujące przepisy oznaczają brak nowych inwestycji w farmy wiatrowe. Gdy weszły w życie (w 2016 r.) konieczne było także wstrzymanie inwestycji – niekiedy będących na zaawansowanym etapie prac, a nie posiadających jeszcze pozwolenia na budowę.

Słowa minister rozwoju to w zasadzie powtórka opinii wyrażonej w czerwcu w wywiadzie dla radiowej Trójki. Tam również padały zdania o liberalizacji przepisów przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów wspólnot lokalnych. Już wtedy nie była to pierwsza zapowiedź przedstawiciela rządu w sprawie liberalizacji przepisów ustawy odległościowej. W kwietniu 2019 mówili o tym także przedstawiciele Ministerstwa Energii.

Taniej z wiatru niż z węgla

Koszty energii pochodzącej z wiatru są obecnie jednym z najtańszych źródeł wytwarzania energii.

Po pierwszej w Polsce aukcji OZE (rząd zakontraktował zakup energii z nowych farm wiatrowych na 15 lat), której wyniki podano w październiku 2018 r. cena 1MWh pochodząca z nowych turbin wiatrowych wyniosła od 158 do 217 zł. Już przy ówczesnych cenach węgla kamiennego i uprawnień do emisji dwutlenku węgla, cena MWh powstającego w nowych blokach węglowych to ponad 300 zł/MWh.

Źródło: Samorząd PAP, Wysokie Napięcie, Dziennik Gazeta Prawna

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (2)


T

Komentarz #32480 dodany 2019-12-05 11:36:42

I trzeba było 4 lat by ktoś w końcu zrozumiał co zrobiono , zanim przepisy wejdą w życie , zanim ktoś postawią pierwszy wiatrak okaże się że pierwsze wiatraki powstaną gdzieś w ok. 2013 roku , czyli jesteśmy 7-8 lat w plecy .


T

Komentarz #32481 dodany 2019-12-05 11:37:15

ok.2023 roku

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024