Bombki choinkowe to toksyczne bomby?

Bombki choinkowe to toksyczne bomby?
dom
06.12.2019, o godz. 12:25
czas czytania: około 2 minut
0

Sztuczne choinki, bombki czy lampki zawierają mnóstwo toksycznych substancji – wynika z badań przeprowadzonych w ramach ogólnoeuropejskiego projektu AskREACH.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W niezależnych laboratoriach przenalizowano w sumie 33 próbki produktów, m.in. sztuczne choinki, bombki i lampki choinkowe pochodzące z firm zlokalizowanych w Austrii, Niemczech i w Czechach. Wykonano badania na obecność tzw. substancji wzbudzających szczególnie duże obawy – SVHC (substances of very high concern), takich jak plastyfikatory, opóźniacze spalania, ołów czy parafiny chlorowane.

50 proc. próbek zawierało SVHC w stężeniu powyżej 0,1 proc., co podpada pod „prawo do informacji”, wynikające z unijnego rozporządzenia dotyczącego chemikaliów. Jednak żadna z firm, w których kupiono badane wyroby, nie spełniła obowiązku informowania o nich. 13 produktów przekraczało normy zawartości szkodliwych substancji ustanowione w innych rozporządzeniach dotyczących chemikaliów.

Osiem produktów (sztuczne choinki i zestawy lampek) zawierało krótkołańcuchowe parafiny chlorowane (SCCP) w stężeniu powyżej 0,15%, objęte rozporządzeniem o trwałych zanieczyszczeniach organicznych (TZO) co oznacza, że nie powinny być dopuszczone do sprzedaży. Trzy rodzaje bombek zawierało opóźniacz spalania Deca-BDE, którego stosowanie reguluje unijne rozporządzenie, zakazujące dopuszczenia ich do obrotu. Sześć na siedem badanych zestawów lampek choinkowych zawierało ftalan DEHP w stężeniu powyżej 0,1%, którego stosowanie reguluje dyrektywa RoHS (również nie powinny być dopuszczone do obrotu), a najwyższe stężenie tego związku, stwierdzone w jednym z zestawów lampek, wynosiło aż 27 proc.

Wyniki te pokazują, że w firmach świadomość dotycząca obowiązku informowania wciąż jest bardzo niska, a produkty codziennego użytku nie są wystarczająco ściśle kontrolowane na europejskim rynku, bowiem ponad jedna trzecia próbek naruszała różne rozporządzenia dotyczące chemikaliów. Wszystkie z nich są substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną człowieka.

DEHP jest np. sklasyfikowany jako substancja mająca toksyczny wpływ na płodność, a ftalan ten zaliczany jest do substancji prawdopodobnie rakotwórczych, ogranicza także płodność, uszkadza układ hormonalny i powoduje mutacje płodu. SCCP (zaburzają gospodarkę hormonalną i podejrzewa się, że są rakotwórcze) oraz DecaBDE (stwierdzono, że zaburzają czynność tarczycy oraz powodują zaburzenia neurologiczne i deficyty uwagi u dzieci) to substancje trwale utrzymujące się w środowisku – ich obecność stwierdzono nawet w organizmach zwierząt arktycznych oraz w mleku karmiących kobiet.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024