Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Bez sukcesu w Polsce nie osiągniemy porozumienia za rok w Kopenhadze

Bez sukcesu w Polsce nie osiągniemy porozumienia za rok w Kopenhadze
25.09.2008, o godz. 9:32
czas czytania: około 2 minut
0

19 lipca br. na łamach „Polityki” ukazał się wywiad ze Stavrosem Dimasem, komisarzem Unii Europejskiej ds. środowiska na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu. Komisarz omówił kwestię pakietu energetycznego, limitu na emisję CO2, a także rolę międzynarodowej konferencji w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Według Stavrosa Dimasa rozwój gospodarczy i ochrona środowiska dają się ze sobą pogodzić. – zrównoważony rozwój jest możliwy.  Komisarz Unii przyznał jednak, że w przeszłości miały miejsce przypadki (np. budowa autostrad), gdzie rozwój odbywał się kosztem środowiska, a późniejsza naprawa szkód kosztowała znacznie więcej niż pierwotne korzyści. 

Komisarz Dimas wyjaśnił kwestię pakietu klimatyczno-energetycznego i limitu na emisję CO2. Pierwsza kwestia  jest w fazie współdecydowania, gdzie głównymi decydentami są Parlament Europejski i Rada Europejska.  Jeśli chodzi o limity emisji CO2, to prawo unijne ma zostać zaostrzone, by zapobiegać przenoszeniu fabryk do państw niemających limitów. 

Ceny elektryczności mogą wzrosnąć, ale nie wskutek kosztów emisji CO2, tylko z powodu liberalizacji i integracji rynku energii oraz inwestycji w sektor energetyczny. Zostanie wprowadzony aukcyjny handel pozwoleń na emisję CO2, w ramach którego wpływy ze sprzedaży limitów dla polskiej energetyki pozostaną w Polsce. Polska mająca PKB mniejszy od średniej unijnej otrzyma dodatkowe 10% tej kwoty od państw, których PKB przekracza średnią. Pieniądze te można będzie wykorzystać np. na rozwój nowych, zielonych technologii energetycznych. Obok nowoczesnych technologii energetycznych, wciąż obecna jest energetyka węglowa. Co więcej, w najbliższych latach na terenie Unii powstanie 50 nowych elektrowni węglowych. Będą to nowoczesne  i wydajne instalacje, które emitują mniej CO2. Dodatkowo, wciąż energia będzie uzyskiwana z odnawialnych źródeł, mając na uwadze kwestię wytwarzania biopaliw w sposób zrównoważony. Dywersyfikacja źródeł energii zmniejsza uzależnienie od importu ropy i gazu, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne.

Komisarz Dimas podkreślił też rolę międzynarodowych konferencji klimatycznych COP-14 w Poznaniu w tym roku i COP-15 w Kopenhadze za rok: W grudniu oczy całego świata będą skierowane na Poznań. Bez sukcesu w Polsce nie zdołamy osiągnąć porozumienia za rok w Kopenhadze. Dlatego z radością dostrzegam po swoich spotkaniach w Ministerstwie Środowiska i w Sejmie, że polscy politycy w pełni angażują się w temat. Możecie także liczyć na wsparcie prezydencji francuskiej, bo choć konferencja odbywać się będzie w Polsce, traktujemy ją jako wydarzenie europejskie, którego powodzenie będzie oznaczało sukces całej Unii.

Fot. www.ec.europa.eu
Źródło: Edwin Bendyk, Gra w zielone, Rozmowa ze Stavrosem Dimasem, komisarzem Unii Europejskiej ds. środowiska, Polityka – nr 29 (2663) z dnia 19-07-2008; s. 76.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024