Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników
PAP
01.04.2020, o godz. 8:27
czas czytania: około 2 minut
0

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów w następstwie COVID-19. MRPiPS opublikowało informację o warunkach, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Podpisana we wtorek wieczorem przez prezydenta Andrzeja Dudę specustawa zakłada, że przedsiębiorcy będą mieli możliwość skorzystania z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.

Dofinansowanie będzie przyznawane maksymalnie na trzy miesiące (Rada Ministrów może rozporządzeniem przedłużyć ten okres). Zgodnie z ustawą, dofinansowanie może być przyznane tylko mikro-, małym oraz średnim przedsiębiorcom. “Wielkość pomocy nie jest uzależniona od rozmiaru przedsiębiorcy – różnica będzie wynikała z oczywistej różnicy w liczbie pracowników, których może zatrudniać dany przedsiębiorca, np. mały przedsiębiorca zatrudnia więcej pracowników niż mikroprzedsiębiorca, a zatem może objąć wnioskiem większą liczbę pracowników” – zaznacza MRPiPS.

Jeśli w efekcie epidemii obroty spadły o co najmniej 30 proc., wówczas dofinansowanie może zostać przyznane w wysokości do 50 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników (wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń), jednak nie więcej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika.

W przypadku obrotów niższych o co najmniej 50 proc. dofinansowanie może zostać przyznane w wysokości do 70 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników (wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne), jednak nie więcej niż 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy.

Z kolei w przypadku obrotów niższych o co najmniej 80 proc. dofinansowanie może być przyznane w wysokości do 90 proc. wynagrodzeń wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, jednak nie więcej niż 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy.

Dofinansowanie będzie wypłacane w okresach miesięcznych po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o zatrudnianiu w danym miesiącu pracowników objętych umową oraz kosztach wynagrodzeń każdego z tych pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne (wg stanu na ostatni dzień miesiąca, za który dofinansowanie jest wypłacane).

Przedsiębiorca jest zobowiązany do utrzymania zatrudnienia pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz – po jego zakończeniu – czas równy temu okresowi. W innym przypadku przedsiębiorca zwraca dofinansowanie bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024