Wicepremier Pawlak wspomniał również o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Jego zdaniem, w tym przypadku należy uwzględniać specyfikę każdego kraju. – Są bowiem państwa, które przestawiły się na energetykę nuklearną 30 lat temu. Polska wytwarza energię głównie z węgla. W przypadku wprowadzenia od 2013 r. proponowanego przez Komisję Europejską systemu aukcyjnego, nie daje nam to szansy na zmianę struktury wytwarzania energii i dostosowania się do określonych wymogów – podkreślił.
W kwestii technologii wychwytu i składowania dwutlenku węgla zwrócił uwagę, że obecnie nie ma przemysłowych rozwiązań w tym zakresie. – Z naszego punktu widzenia byłoby dobrze, gdyby w Polsce udało się wprowadzić co najmniej dwie pilotażowe instalacje o przemysłowym charakterze, a które sfinansowalibyśmy ze środków europejskich – dodał.
Zaznaczył także, że resort gospodarki stoi na stanowisku promocji nowych technologii w produkcji energii. – Trzeba bowiem nagradzać i wspierać inwestycje charakteryzujące się większą sprawnością, efektywnością i niższą emisją – mówił.
źródło: mg.gov.pl
Komentarze (0)