– Rozmach prac w Parku Czarna Góra rzeczywiście jest imponujący. Mówimy o gruntownej przebudowie dwóch boisk do piłki nożnej, bieżni, a także zagospodarowaniu całego terenu, w tym wyposażeniu w urządzenia lekkoatletyczne, a także elementy tzw. małej architektury, place zabaw, siłownię zewnętrzną. Niedawno ustawione zostały maszty oświetleniowe w technologii LED, które są wyraźnym dowodem na to, jak nowoczesny obiekt powstaje w tym miejscu. Jestem przekonany, że Park będzie chętnie odwiedzany przez profesjonalnych sportowców, jak również przez amatorów spędzania czasu na świeżym powietrzu – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.
Przebudowa boiska do piłki nożnej i podziemne zbiorniki retencyjne
Zdjęta z murawy boiska darń o powierzchni około 6 tys. m2 została ponownie ułożona na innych obiektach na terenie Gminy Olkusz. Dzięki temu trawa nie zmarnowała się, a na Czarnej Górze można było realizować kolejne prace, związane z usunięciem nasypów z drenażem, wykonaniu nowej podbudowy z instalacją odwodnienia boiska, wodociągową oraz oświetleniem. Zasiana została najwyższej jakości trawa sportowa.
Co ciekawe, w ramach instalacji wodociągowej na terenie kompleksu zainstalowane zostały dwa podziemne zbiorniki o łącznej pojemności około 205 m3 do gromadzenia wody deszczowej i źródlanej w celu jej późniejszego wykorzystania do nawadniania boiska.
Docelowo boisko o nawierzchni trawiastej będzie służyło mieszkańcom oraz gościom. Boisko zostanie wyposażone w automatyczny system nawadniania oraz oświetlenie wykonane w technologii LED. W zależności od potrzeb oświetlenie może realizować różne funkcje – nocne dozorowe, treningowe, meczowe oraz skupione na bieżni.
Już teraz usunięto warstwę żużlową starej bieżni, grunt nasypowy i część uzbrojenia terenu. Została wykonana nowa podbudowa z obrzeżami i odwodnieniem wokół bieżni. Na całej powierzchni bieżni i w zakolach ułożono nową nawierzchnię asfaltową, na której w najbliższym czasie zostanie wykonana profesjonalna, certyfikowana nawierzchnia lekkoatletyczna FullPur. Następnie na bieżni zostaną namalowane linie oraz zamontowane urządzenia lekkoatletyczne. Docelowo bieżnia ogólna na 6 torach będzie miała długość 400 metrów. Do biegów krótkich będzie można korzystać z 8 prostych torów. Cały obiekt pozwoli trenować wszystkie dyscypliny lekkoatletyczne, w tym m.in. biegi długo i krótkodystansowe, z przeszkodami, skoki w dal, trójskoki, skoki wzwyż, o tyczce, pchnięcie kulą, rzut oszczepem i dyskiem.
W ramach tego samego projektu powstaje również zaplecze treningowe, składające się z bieżni dwutorowej 60 m, skoczni do skoku w dal i trójskoku, rzutni do pchnięcia kulą oraz urządzenia do skoku wzwyż. I tutaj nawierzchnia zostanie wykonana w technologii FullPur.
Rozebrano już budynek dawnej strzelnicy, a także wykonano stabilizację podłoża, instalację odwodnienia boiska i jego oświetlenie. W kolejnych etapach planowane jest ułożenie systemowej nawierzchni ze sztucznej trawy, wypełnionej piaskiem i granulatem EPDM, a także montaż niezbędnego wyposażenia. Docelowo zostanie ułożone blisko 7 tys. m2 sztucznej trawy. Pole gry wyniesie 95×55 metrów. Zostanie otoczone z czterech stron piłkochwytami.
Ciągi pieszo-rowerowe, altany, siłownia zewnętrza i place zabaw
W ramach tej części zadania powstaną nowe ciągi pieszo-rowerowe, dwie altany, siłownia zewnętrza oraz trzy place zabaw: dla dzieci małych, dużych i dzieci niepełnosprawnych, z bezpieczną nawierzchnią z poliuretanu. Planowane są liczne nasadzenia nowych drzew i krzewów oraz instalacja oświetlenia parkowego i elementów małej architektury. Wokół całego parku budowana jest ścieżka z nawierzchnią asfaltową o długości około 1 km w formie pętli, która będzie mogła służyć amatorom biegania i jazdy na rolkach.
Po zakończeniu rewitalizacji Park Czarna Góra zostanie udostępniony wszystkim zainteresowanym, a szczególnie dzieciom i młodzieży szkolnej, amatorom różnorakich form aktywności fizycznej oraz klubom i stowarzyszeniom sportowym. To właśnie lokalne środowisko sportowe miało znaczący wkład w koncepcję rewitalizacji Parku. W wyniku konsultacji ustalono, że infrastruktura do piłki nożnej będzie spełniała wymagania do prowadzenia rozgrywek na poziomie III ligi piłkarskiej, a infrastruktura lekkoatletyczna zostanie dostosowana do stadionów kategorii IV. Projekt został uzgodniony i pozytywnie zaopiniowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i Małopolski Związek Piłki Nożnej, a sama inwestycja jest realizowana pod nadzorem ekspertów ze wspomnianych związków sportowych.
Gminny Program Rewitalizacji za 26 mln zł
Rewitalizacja Parku Czarna Góra w Olkuszu to jedno z 18 zadań realizowanych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Wartość wszystkich projektów, które otrzymały wsparcie, to 26 mln złotych, z czego 17,5 mln złotych pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.1. Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie.
Komentarze (0)