PGE uruchomiła dwie nowe farmy wiatrowe

PGE uruchomiła dwie nowe farmy wiatrowe
25.06.2020, o godz. 14:54
czas czytania: około 2 minut
0

W czwartek Polska Grupa Energetyczna uruchomiła dwie nowe farmy wiatrowe. To łącznie 43 turbiny o mocy zainstalowanej aż 97,18 MW.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Farma wiatrowa „Starza/Rybice ” powstała w powiecie Kamień Pomorski i składa się z 33 turbin. Moc każdego wiatraka wynosi 2 MW.

Druga inwestycja czyli „Karnice II” jest najnowocześniejszą elektrownią wiatrową należącą do grupy PGE Energia Odnawialna. Znajduje się na terenie powiatu Gryfice i składa się z 10 turbin o mocy 2,2 MW każda. Obie farmy wiatrowe w 2018 r. wygrały aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z wiatru lub promieniowania słonecznego o mocy instalacji powyżej 1  MW.

Ministerstwo Klimatu, jako resort odpowiedzialny za przygotowanie rozwiązań legislacyjnych dla systemu aukcyjnego zwraca uwagę, iż w wyniku aukcji z 2018 r. powstanie około 1100 MW nowych mocy zainstalowanych w sektorze wiatru na lądzie.  W oparciu o wyniki aukcji z 2019 r. – około 2300 MW.

Dodatkowo, także w 2020 r. planowana jest sprzedaż w systemie aukcyjnym energii elektrycznej wytworzonej w nowych instalacjach OZE. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2019 r. w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2020 r., dzięki aukcjom w tym roku planowane jest powstanie m.in. elektrowni wiatrowych o mocy około 800 MW. Tym samym na lata 2018 – 2020 założono dla elektrowni wiatrowych dostępny wolumen na poziomie ok. 4000 MW i oczekuje się, że zostanie on zakontraktowany w całości.

Ministerstwo Klimatu pracuje również nad możliwością przedłużenia okresu wsparcia w ramach  systemu aukcyjnego.

– W tym momencie pracujemy nad nowelizacją ustawy OZE, która zostanie skierowana do konsultacji międzyresortowych. Wierzę w to, że po wakacjach ustawa zostanie przyjęta przez parlament i będzie prawem obowiązującym. Chcielibyśmy po konsultacjach z Komisją Europejską wydłużyć okres wsparcia o pięć lat, tak jak pozwala nam na to dyrektywa. Teraz mamy do połowy roku 2021 roku ten okres wsparcia w systemie aukcyjnym. Jest zamiar wydłużenia go o kolejne pięć lat do 2026 roku. Myślę, że to jest istotna informacja – powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024