Rada RIPOK. Gospodarujący odpadami przygotowują się do zmian w prawie

Rada RIPOK. Gospodarujący odpadami przygotowują się do zmian w prawie
ts
06.08.2020, o godz. 8:42
czas czytania: około 4 minut
0

W ostatnich dniach lipca odbyło się pierwsze po dłuższej przerwie – spowodowane sytuacją związaną z pandemią - spotkanie członków Rady RIPOK. W pięknych okolicznościach Pałacu w Tłokini Kościelnej członkowie Rady i zaproszeni goście spotkali się, aby omówić obecną sytuację i możliwe trendy w gospodarce odpadami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W ramach spotkania odbyło się pierwsze  w tym roku zgromadzenie członków Rady RIPOK – związku pracodawców. W trakcie obrad podsumowano pierwszy rok działania Rady w tej formule organizacyjnej. Posiedzeniu przewodniczył Piotr Szewczyk – Prezes Zarządu Rady RIPOK – ZP. W części formalnej jednogłośnie podjęto uchwały o udzieleniu absolutorium Zarządowi oraz przyjęciu sprawozdania z działalności w 2019 roku. Dokonano także uzupełnienia składu Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej. Członkiem Zarządu został wybrany Stefan Kotlewski a do składu Komisji Rewizyjnej wybrano  Annę Goś – Pszczółkowską i Janusza Bystrzyńskiego – będący ekspertami z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu  gospodarką odpadami.

Po zgromadzeniu rozpoczęła się konferencja branżowa. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady RIPOK, kandydaci na członków Rady oraz zaproszeni goście. Obecna była reprezentacja przedstawicieli lokalnych samorządowców z Przewodniczącym Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto Czysta Gmina” Janem Adamem Kłyszem i Prezydentem Sieradza Pawłem Osiewałą – członkiem Zarządu Związku. Związek jest obecnie w trakcie gruntownej przebudowy i modernizacji ZUOK „Orli Staw” współfinansowanej poprzez NFOŚiGW z funduszu POIiŚ o całkowitej wartości ok. 120 mln PLN. Elementem tej inwestycji jest poza budową nowoczesnej sortowni, także budowa pierwszej w Polsce instalacji fermentacji dedykowanej dla selektywnie zbieranych odpadów ulegających biodegradacji. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 rok.

Oprócz żywej i owocnej dyskusji wśród członków Rady, podczas zebrania wygłoszono także kilka ukierunkowanych, merytorycznych prelekcji w formule interaktywnej dyskusji i szerszego omówienia problemu. Wśród prelegentów był m.in. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński – profesor Politechniki Łódzkiej, który przedstawił możliwości zagospodarowania frakcji kalorycznej w lokalnych ciepłowniach jako sposób na problemy z rok do roku rosnąca ilością RDF-u. Temat ten budził szczególne zainteresowanie przedstawicieli samorządów, którzy uczestniczyli w spotkaniu, a którzy na co dzień muszą zmagać się z rosnącymi cenami zagospodarowania odpadów, czego przyczyną jest m.in. brak instalacji do spalania paliw alternatywnych.

Marcin Chełkowski prezes firmy IVW Polska, będący ekspertem Krajowej Izby Gospodarki Odpadami mówił o wpływie zmian legislacyjnych na koszty gospodarki odpadami. Zaprezentował on wstępne wyniki ekspertyzy wykonywanej na zlecenie Rady RIPOK, gdzie wykazywał na przykładach dużych miast i mniejszych systemów odpadowych jaki składnik wzrostu kosztów systemu zbiórki i zagospodarowania stanowią kolejne nowe obowiązki związane z wprowadzaniem zmian w prawodawstwie w tym np. oddzielnej zbiórki bioodpadów. Pełna wersja ekspertyzy zostanie opracowana i ukaże się po złożeniu sprawozdań z gospodarki odpadami przez gminy. Termin ten ze względu na COVID-19 uległ w tym roku opóźnieniu.


Więcej na temat systemu gospodarki odpadami podczas konferencji “Kompleksowa gospodarka odpadami” 2-3 września w Gdańsku oraz online


Katarzyna Skiba-Kuraszkiewicz radca prawny z wrocławskiej kancelarii SDZ Legal Schindhelm, omówiła aktualne zmiany w prawie odpadowym ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji jakie one niosą dla instalacji komunalnych.

Spora część spotkania wypełniła tematyka rozwiązania problemów utraty statusu odpadów przez paliwa alternatywne. Różne rozwiązania tej kwestii zaprezentowali: Katarzyna Błachowicz członek zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Zbigniewa Chlipała przewodniczącego działu Klastra ds. energii z odpadów oraz mecenas Katarzyny Wolny-Tomczyk z Kancelarii ECO LEGAL. Procedura utraty statusu odpadów w Polsce jest teoretycznie możliwa, mówi o tym ustawa o odpadach, wskazując na możliwość uregulowania tego stosownym rozporządzeniem. Jednak na dziś nie ma takich rozporządzeń, co oznacza, że każdy wniosek o uznanie utraty statusu odpadu jest rozpatrywany indywidualnie w drodze decyzji administracyjnej – zezwolenia na przetwarzanie odpadów lub pozwolenia zintegrowanego.

Problem zbierania i zagospodarowania odpadów ulegających biodegradacji omówiła dr inż. Barbara Kozłowska z Politechniki Łódzkiej. Jest to temat stanowiący wyzwanie dla polskiej gospodarki odpadami. Wdrażając system selektywnego zbierania tego rodzaju odpadów, nie uwzględniono niedostatecznej wydajności instalacji do ich zagospodarowania. Jednocześnie w tym strumieniu odpadów pokładane są największe nadzieje w zakresie osiągania przez samorządy rosnących poziomów recyklingu.

Została także przedstawiona prezentacja spółki EKOBROKER oraz TUZ TUW na temat ubezpieczeń majątkowych w ramach Związku Wzajemności Członkowskiej w ramach TUW oraz  ustanowienia zabezpieczenia roszczeń w formie polisy ubezpieczeniowej.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024