Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Energia cieplna z biogazu z oczyszczalni ogrzeje wodę miejską

Energia cieplna z biogazu z oczyszczalni ogrzeje wodę miejską
szp
18.08.2020, o godz. 9:38
czas czytania: około 2 minut
0

Wodociągi Słupskie zamierzają wykorzystywać ciepło z biogazu powstającego w oczyszczalni do ogrzewania wody miejskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Ogrzewanie miasta do tej pory opierało się jedynie na spalaniu węgla. Projekt ciepłowniczy spółki Wodociągi Słupsk zakłada wykorzystanie ciepła, będącego produktem ubocznym biogazowni w oczyszczalni ścieków do ogrzewania wody miejskiej.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu i niewielkim nakładom rozbudowy zredukowana zostanie emisja CO2 o ponad 30 proc. Co ważne, tym samym zmniejszą się koszty dostosowania ciepła systemowego.

– Projekt wykorzysta potencjał posiadanych zasobów dla poprawy bezpieczeństwa dostaw energii, zracjonalizuje jej zużycie oraz spowoduje redukcję negatywnego oddziaływania instalacji na środowiskowo – mówił wicemarszałek Leszek Bonna.

17 sierpnia 2020 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym podpisano umowę na dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej.

Wykorzystanie ciepła odpadowego powstającego w jednostkach kogeneracyjnych oczyszczalni ścieków ma  poprawić efektywność energetyczną systemu ciepłowniczego miasta Słupska, zmniejszyć emisyjność produkcji energii i korzystnie wpłynąć na koszty usług komunalnych w regionie. Skorzysta także miejski aquapark.

Jak czytamy na stronie Wodociągów Słupsk, rozłożenie kosztów funkcjonowania jednostek wytwórczych oraz wspólne bilansowanie energii korzystnie wpłynie na redukcje kosztów oczyszczania oraz koszty funkcjonowania Parku Wodnego 3 Fale, jako głównego odbiorcy ciepła.

„Ponadto skojarzona produkcja energii elektrycznej i cieplnej poprawi bilans energetyczny oraz stworzy możliwości rozwoju nowych kompetencji i modeli biznesowych opartych na lokalnych odnawialnych źródłach wytwórczych i lokalnym rynku pracy” – piszą przedstawiciele spółki.

Projekt pod nazwą „Wykorzystanie ciepła odpadowego z kogeneracji biogazowej w systemie ciepłowniczym miasta Słupska” ma kosztować 9,7 mln zł, a dofinansowanie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wniesie prawie 5 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona do 30 listopada 2021 r.

O różnych sposobach wykorzystywania energii pochodzącej ze ścieków będą mówić uczestnicy konferencji “Metody zagospodarowania osadów ściekowych“, która we wrześniu obędzie się w Kołobrzegu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad2 pk plus [od 02.09.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2026