– „Gospodarka ściekowa w Tychach” jest największym projektem kiedykolwiek realizowanym w gminie i dotyczy bezpośrednio 21 tys. tyszan, którzy będą mogli podłączyć swoje domy do nowoczesnej i dostosowanej do unijnych standardów sieci. Prace przebiegają sprawnie. Te kilkanaście miesięcy pozwoliło nam na wypracowanie optymalnych metod współpracy z wykonawcami, dzięki czemu termin przyłączenia pierwszych mieszkańców do sieci jest coraz bliższy – informuje Zbigniew Gieleciak, pełnomocnik prezydenta ds. realizacji projektu.
Prace budowlane toczą się równolegle w 10 dzielnicach, które obejmuje Projekt. Inwestycja została podzielona na sześć niezależnych kontraktów.
W realizację projektu zaangażowano sześć dużych konsorcjów budowlano-projektowych, wyłonionych w ramach przetargów. Wykonawcy obecnie zatrudniają łącznie 495 osób, które tworzą 66 brygad budujących kanalizację w ponad 70 punktach zlokalizowanych w mieście oraz kilkanaście ekip budowlanych odtwarzających nawierzchnie drogowe i prowadzących prace odbiorowe.
– Podczas prowadzenia robót staramy się minimalizować utrudnienia dla mieszkańców. Niestety przy takiej skali projektu oraz krótkim czasie realizacji, nie da się ich uniknąć. Każda z firm budujących kanalizację w Tychach ma obowiązek wyznaczania objazdów, jeśli do przeprowadzenia prac niezbędne jest zamknięcie części drogi, a także do odtworzenia nawierzchni drogowej w miejscach, w których prowadzone są prace. O wszystkich utrudnieniach informujemy również na bieżąco mieszkańców – zapewnia Jacek Przybylak, przedstawiciel firmy Hydrobudowa Polska, prowadzącej budowę w Wilkowyjach i Mąkołowcu. Przyłączenie pierwszych mieszkańców planowane jest na pierwszy kwartał 2009 roku.
Gospodarka Ściekowa w Tychach jest drugim co do kwoty dofinansowania projektem dotowanym przez Europejski Fundusz Spójności w 2004 r. w sektorze środowiska. Szacowana wartość inwestycji wynosi ponad 140,7 mln EUR (535 388 269 zł), z czego 75 093 900 EUR stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności.
Inwestycja obejmuje wybudowanie oraz zmodernizowanie ok. 322 km sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, uregulowanie 31,2 km rowów i potoków oraz zmodernizowanie gospodarki osadowej w Oczyszczalni Ścieków Urbanowice. Projekt obejmie kolejno następujące dzielnice miasta Tychy: Wygorzele, Jaroszowiec, Cielmice, Stare Tychy, Zwierzyniec, Wartogłowiec, Zawiść, Wilkowyje, Mąkołowiec oraz Czułów. Realizacja projektu została rozłożona na 3 lata.
Komentarze (0)