Będzie stacja ozonowania pośredniego i filtracji

Będzie stacja ozonowania pośredniego i filtracji
02.10.2008, o godz. 12:58
czas czytania: około 3 minut
0

Wczoraj na terenie Zakładu Wodociągu Centralnego przy ul. Koszykowej 81 w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę stacji ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Głównym celem modernizacji technologii uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Centralnego jest dostarczenie warszawiakom wody spełniającej najwyższe standardy jakościowe, niezależnie od wahań jakości wody ujmowanej z Wisły. Udoskonalona technologia uzdatniania wody pozwoli na zmniejszenie dawki środka dezynfekcji, co poprawi walory smakowe i zapachowe wody.

Badania technologiczne przeprowadzone na stacji modelowej oraz w układzie technicznym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. wykazały, że dla uzyskania poprawy jakości wody konieczne jest uzupełnienie istniejącej technologii uzdatniania wody o następujące procesy:

  • ozonowanie pośrednie po filtracji pospiesznej (piaskowej);
  • filtracja sorpcyjna na złożach granulowanego węgla aktywnego (GWA);
  • natlenienie wody po filtrach węglowych.

Po zrealizowaniu tej inwestycji, uzdatnianie wody infiltracyjnej spod dna rzeki Wisły będzie prowadzone w oparciu o następujące procesy: infiltrację, koagulację, filtrację pospieszną, ozonowanie, filtrację na filtrach węglowych, natlenienie i filtrację powolną. Wydajność dla zaprojektowanych procesów ozonowania i filtracji przez złoże granulowanego węgla aktywnego wyniesie maksymalnie 300.000 m3/d, średnio 240.000 m3/d, minimalnie 150.000 m3/d.

Zakład Wodociągu Centralnego jest największym wodociągiem zaopatrującym Warszawę w wodę. Każdej doby ze Stacji Filtrów do sieci wodociągowej trafia średnio 200 000 m³ wody, co odpowiada 50% zapotrzebowania w stolicy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. wybrało taki proces technologiczny uzdatniania wody wiślanej, który w połączeniu z istniejącą instalacją uzdatniania, pozwoli na całkowite wyeliminowanie chloru używanego do dezynfekcji wody. Chlor zastąpiony zostanie minimalnymi dawkami dwutlenku chloru, dzięki czemu już za 2 lata z warszawskich kranów popłynie znakomitej jakości czysta woda.

Mimo ponad 122-letniej pracy na rzecz miasta Stacja Filtrów jest w pełni funkcjonalnym i użytecznym zakładem produkcji wody. Kunszt ówczesnych budowniczych dotyczy nie tylko budynków technologicznych, ale również budowli podziemnych ukrytych pod nasypami, w tym przede wszystkim filtrów powolnych i zbiorników wodnych. Warszawskie „Filtry” są znakomicie zachowanym świadectwem wysokiego poziomu XIX-wiecznej myśli technicznej oraz zaawansowanych technologii.

Nowy budynek, o powierzchni ponad 12 tys. m2, swoją architekturą nie tylko będzie nawiązywał do zabytkowego i unikalnego charakteru zespołu filtrów Lindley’owskich, ale także pokryty zostanie częściowo zielenią. Dzięki temu architektura Stacji ozonowania i filtracji na węglu aktywnym wpisze się w niezwykły charakter całego obiektu.

Koszt zadania ”Modernizacja technologii w Zakładzie Wodociągu Centralnego – ozonowanie pośrednie i filtracja na węglu aktywnym” wynosi 60 mln euro – 62% tej kwoty zostanie zrefundowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Inwestycja ta jest jedną z kluczowych inwestycji Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”.

Ze względu na swoją złożoność Projekt podzielony został na trzy fazy realizacyjne: Faza I oraz Faza III poświęcone są stworzeniu skutecznego systemu odbioru i oczyszczania wszystkich ścieków odprowadzanych z aglomeracji warszawskiej do Wisły.

Faza II Projektu koncentruje się na poprawie jakości wody i niezawodności systemu jej rozprowadzania. Ten etap zakłada dwie wielkie inwestycje: modernizację Stacji Uzdatniania Wody Zakładu Wodociągu Centralnego (wprowadzenie procesu ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym) oraz Wodociągu Północnego (wprowadzenie procesu flotacji ciśnieniowej), a także zadania inwestycyjne związane z wymianą, renowacją oraz rozbudową magistral wodociągowych i sieci przewodów rozdzielczych na terenie całej Warszawy.

W dniu 10 września br. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. rozpoczęło w Wieliszewie budowę Stacji flotacji ciśnieniowej w ramach zadania „Modernizacja technologii w Zakładzie Wodociągu Północnego – flotacja ciśnieniowa”. Wartość kontraktu wynosi blisko 30 mln €, z czego 62% kosztów kwalifikowanych pokrywane jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.

źródło: mpwik.com.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024